Czy 1 listopada, we Wszystkich Świętych, trzeba iść do kościoła?
1 listopada - co to za święto?
Zgodnie z kalendarzem liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego co roku 1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy; dzień, w którym miliony Polaków odwiedzają i przyozdabiają groby swoich bliskich. Wizyta na cmentarzu to zwyczaj, który praktykują zresztą nie tylko wierni, ale często również osoby niewierzące. Tym bardziej zasadne staje się pytanie: czy 1 listopada trzeba iść do kościoła?
Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła?
Otóż, zgodnie z doktryną katolicką, Uroczystość Wszystkich Świętych jest uroczystością nakazaną. Oznacza to, że na osobach należących do Kościoła spoczywa obowiązek uczestnictwa tego dnia we Mszy Świętej. Nie wystarczy sama modlitwa w intencji zmarłych czy zapalenie świeczki na grobie. Pierwszego listopada po prostu trzeba wziąć udział w liturgii. Aby ułatwić wiernym spełnienie obowiązku, na większości cmentarzy sprawowane są dodatkowe Msze Święte. Zatem przy odrobinie chęci oraz rozeznania można wszystko sprawnie pogodzić. Niemniej osoby, które stają przed dylematem „cmentarz czy kościół?”, zawsze powinny wybrać tę drugą opcję.
Należy zaznaczyć, że obowiązek uczestnictwa w liturgii 1 listopada spełnia także każda osoba, która weźmie udział w wieczornej Mszy Świętej sprawowanej dzień wcześniej, tj. 31 października. Wynika to z Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 § 1): Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Na koniec warto przypomnieć, że Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspominamy nie tylko osoby kanonizowane bądź beatyfikowane, ale również pozostałych zmarłych, którzy zostali zbawieni i trafili do nieba.
Komentarze: