Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Czy 1 listopada, we Wszystkich Świętych, trzeba iść do kościoła?

Zgodnie z kalendarzem liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego co roku 1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy; dzień, w którym miliony Polaków odwiedzają i przyozdabiają groby swoich bliskich. Wizyta na cmentarzu to zwyczaj, który praktykują zresztą nie tylko wierni, ale często również osoby niewierzące. Tym bardziej zasadne staje się pytanie: czy 1 listopada trzeba iść do kościoła?


Otóż, zgodnie z doktryną katolicką, Uroczystość Wszystkich Świętych jest uroczystością nakazaną. Oznacza to, że na osobach należących do Kościoła spoczywa obowiązek uczestnictwa tego dnia we Mszy Świętej. Nie wystarczy sama modlitwa w intencji zmarłych czy zapalenie świeczki na grobie. Pierwszego listopada po prostu trzeba wziąć udział w liturgii. Aby ułatwić wiernym spełnienie obowiązku, na większości cmentarzy sprawowane są dodatkowe Msze Święte. Zatem przy odrobinie chęci oraz rozeznania można wszystko sprawnie pogodzić. Niemniej osoby, które stają przed dylematem „cmentarz czy kościół?”, zawsze powinny wybrać tę drugą opcję.


Należy zaznaczyć, że obowiązek uczestnictwa w liturgii 1 listopada spełnia także każda osoba, która weźmie udział w wieczornej Mszy Świętej sprawowanej dzień wcześniej, tj. 31 października. Wynika to z Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 § 1): Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.


Na koniec warto przypomnieć, że Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspominamy nie tylko osoby kanonizowane bądź beatyfikowane, ale również pozostałych zmarłych, którzy zostali zbawieni i trafili do nieba.

Informator

Msze Święte online
W dzisiejszych czasach Internet wielu z nas zastępuje tradycyjne media: prasę, radio oraz telewizję. Nic dziwnego zatem, że profesjonalna strona WWW oraz obecność w kanałach społecznościowych dla większości instytucji oraz przedsiębiorstw stała si...
Kalendarz liturgiczny, rok liturgiczny - co to jest, ile trwa?
W Polsce i w zdecydowanej większości krajów Europy obowiązuje kalendarz gregoriański. Na jego podstawie rok świecki składa się z 12 miesięcy, 52 tygodni i 365/366 dni. Dokładnie tyle samo trwa rok liturgiczny w religii katolickiej. Cykle te nie są...
Spowiedź w czasie Mszy Świętej
Czy wypada spowiadać się w trakcie Mszy Świętej? Jakie są zalecenia Stolicy Apostolskiej w tej kwestii? Jak wygląda praktyka w polskich kościołach?W naszym kraju o godzinach sprawowania sakramentu pokuty decydują same parafie. Nie ma żadnych dokum...
Przebieg chrztu bez Mszy krok po kroku
W Instrukcji Duszpasterskiej Episkopatu o Udzielaniu Sakramentu Chrztu Świętego Dzieciom z 1975 r. możemy przeczytać, że „zasadniczo dzieci należy chrzcić podczas Mszy Św.”. W wyjątkowych i uzasadnionych okolicznościach zdarzają się jednak odstęps...
Msza Święta pogrzebowa - jak przebiega?
Jak przebiega Msza Św. pogrzebowa w Kościele rzymskokatolickim? Czy bardzo różni się od niedzielnej Eucharystii?Otóż struktura Mszy Św. pogrzebowej wygląda tak samo jak każdej innej Mszy sprawowanej w Kościele rzymskokatolickim. Składa się zatem z...
Święta nakazane w Kościele katolickim - obowiązkowe święta kościelne
Katolicki kalendarz liturgiczny wypełniony jest po brzegi dniami świątecznymi o różnej randze. Najważniejsze wydarzenia kościelne zostały wyróżnione w nim jako „uroczystości”. Następnie spośród nich wybrano kolejne – tzw. święta nakazane. Nakazane...
Czy Msza pogrzebowa jest Mszą niedzielną?
Kościół rzymskokatolicki unika, ale jednocześnie nie zakazuje organizacji pogrzebów w niedzielę. Odbywają się one dosyć rzadko przede wszystkim ze względów praktycznych oraz logistycznych, a nie doktrynalnych. Warto zatem wiedzieć, czy biorąc udzi...

Komentarze:

Wpisz wynik: 7-4 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!