Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Godzinki ku czci Niepokalan...: Jasna Góra - Kaplic... Oglądaj teraz

Co to jest pielgrzymka? Jak przygotować się do pielgrzymki, co zabrać?

Co to jest pielgrzymka? Jak przygotować się do pielgrzymki, co zabrać?

W znaczeniu wąskim pielgrzymka to wędrówka, a w znaczeniu szerokim – każda podróż, w którą wyrusza się z pobudek religijnych do miejsc ogłoszonych lub uznawanych za miejsca święte.


Rodzaje i cechy pielgrzymek


Wyróżnić można kilka rodzajów pielgrzymek. Ze względu na ilość uczestników dzieli się je na indywidualne oraz zbiorowe. Z kolei, biorąc pod uwagę sposób przemieszczania się, mówimy o pielgrzymkach pieszych (np. na Jasną Górę), autokarowych (np. z Polski do Rzymu) oraz lotniczych (np. z Polski do Izraela).

Różne bywają także motywacje i intencje osób, które wyruszają w drogę. Dla niektórych pielgrzymka jest bowiem formą pokuty, część pątników pragnie okazać swoją wdzięczność i podziękować za otrzymane łaski, a jeszcze inni wybierają się do miejsc świętych, aby o coś prosić.

Tym, co jest natomiast cechą wspólną pielgrzymek i odróżnia je od innych wędrówek tudzież podróży, jest ich modlitewny charakter, o którym wspomina Katechizm Kościoła Katolickiego: Pielgrzymki przypominają naszą wędrówkę na ziemi ku niebu. Tradycyjnie już są one czasem intensywnej odnowy modlitwy. Dla pielgrzymów poszukujących właściwych im żywych źródeł sanktuaria są wyjątkowymi miejscami przeżywania "jako Kościół" form modlitwy chrześcijańskiej.

Warto tutaj zacytować również słowa papieża Jana Pawła II z Bulli „Incarnationis misterium”: Pielgrzymka zawsze była ważnym wydarzeniem w życiu chrześcijan, przybierając w kolejnych epokach różne formy kulturowe. Jest symbolem indywidualnej wędrówki człowieka wierzącego śladami Odkupiciela: jest praktyką czynnej ascezy i pokuty za ludzkie słabości, wyraża nieustanną czujność człowieka wobec własnej ułomności i przygotowuje go wewnętrznie do przemiany serca. Przez czuwanie, post i modlitwę pielgrzym postępuje naprzód drogą chrześcijańskiej doskonałości, starając się dojść z pomocą łaski Bożej «do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa» (Ef 4, 13).


Najpopularniejsze kierunki pielgrzymek


Współcześnie do najważniejszych i tym samym najczęściej odwiedzanych przez katolików miejsc na świecie należą: Rzym (z Watykanem), Ziemia Święta (Jerozolima, Betlejem), Fatima, Meksyk, Lourdes, La Salette, Loreto, Asyż, Santiago de Compostela i Medugorje.

Natomiast w Polsce na brak pielgrzymów nie może narzekać: Częstochowa (Jasna Góra), Kalwaria Zebrzydowska, Kraków (Łagiewniki), Gietrzwałd, Licheń i Święta Lipka.


Jak przygotować się do pielgrzymki?


Najczęściej pielgrzymka wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym. Pątnik powinien zadbać więc o odpowiednią, wygodną odzież, wygodne buty oraz zabrać ze sobą apteczkę wyposażoną m.in. w podstawowe leki przeciwbólowe, maści, plastry, bandaże, kompresy. Do bagażu podręcznego dobrze również włożyć nakrycie głowy oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Niezależnie od rodzaju pielgrzymki przydać się może karimata oraz śpiwór. Koniecznie trzeba pamiętać o dokumentach!


Ponieważ pielgrzymka to rekolekcje w drodze, należy do niej przygotować się także duchowo. Przed wyruszeniem w drogę lub na początku trasy powinno się zatem przystąpić do spowiedzi świętej oraz wybrać intencję, w której będzie się wędrować/podróżować. Ponadto warto pamiętać o zabraniu ze sobą różańca, modlitewnika, śpiewnika oraz Pisma Świętego (np. w formie elektronicznej).


Polecane artykuły

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem? Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki
Składanie oficjalnych podziękowań może sprawić spory problem, zwłaszcza kiedy chodzi o dziękowanie osobie duchownej. Jakich zwrotów i sformułowań należy wówczas użyć? Jak rozpocząć taką wypowiedź i jak ją zakończyć? Czego życzyć? Pytań i wątpliwoś...
Ile trwa msza komunijna? Ile trwa msza komunijna?
Msza podczas pierwszej Komunii Świętej jest dłuższa od „zwykłej”, ale wiele zależy tutaj od różnych czynników, przede wszystkim lokalnej tradycji.Ile trwa msza komunijna?Ogólnie można powiedzieć, że msza komunijna trwa od około godziny do ponad dw...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie
Potwierdzenie śmierci papieża odbywa się zgodnie ze starymi rytuałami. Po pogrzebie i pochówku nadchodzi czas na konklawe, czyli głosowania kardynałów wybierających tajnie nową głowę Kościoła.Śmierć papieża – obudzić zmarłegoŚmierć papieża oficjal...
Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży
Przepowiednia Malachiasza związana jest z kolejnymi papieżami. Od kilku już wieków wzbudza sporo emocji, tym bardziej, że koniec pontyfikatu 112 papieża ma być końcem chrześcijaństwa lub wręcz Apokalipsą.Czym jest przepowiednia Malachiasza, jak br...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 8×4 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!