Co to jest Msza Krzyżma?
Msza Krzyżma to uroczysta Msza Święta odprawiana we wszystkich kościołach katedralnych w Wielki Czwartek w godzinach porannych, która jest koncelebrowana przez księży z całej diecezji. Rolę głównego celebransa pełni zawsze biskup ordynariusz. W Eucharystii uczestniczą także diakoni i ministranci. Liturgia ta stanowi wyraz jedności Kościoła.
Po wygłoszonej homilii wszyscy zgromadzeni duchowni wspólnie odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Następnie ordynariusz diecezji konsekruje krzyżmo oraz pozostałe święte oleje (tj. olej chorych oraz olej katechumenów). Należy pamiętać, że poświęcone w tym dniu oleje wykorzystywane są przez cały następny rok podczas udzielania sakramentów.
Warto również wspomnieć, że krzyżmo powstaje w wyniku połączenia naturalnej oliwy/oleju roślinnego z wonnościami (zwykle z balsamem). Namaszczenie nim jest równoznaczne z namaszczeniem Duchem Świętym. Stąd krzyżmo stosuje się zarówno przy sakramencie chrztu, jak i przy sakramencie bierzmowania oraz przy święceniach kapłańskich. Używane jest także do konsekracji ołtarza oraz całego kościoła.
Należy podkreślić, że chociaż Msza św. Krzyżma odprawiana jest w Wielki Czwartek, to nie należy ona do Triduum Paschalnego, lecz stanowi oficjalne zakończenie poprzedniego okresu liturgicznego – okresu Wielkiego Postu.
Komentarze:
bądź pierwszy!