Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Święconka 2021 - błogosławieństwo pokarmów w domu, treść modlitwy

Święconka 2021 - błogosławieństwo pokarmów w domu, treść modlitwy

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę 2021 będzie wyglądało inaczej, niż zazwyczaj. Nie oznacza to jednak, że "święconki" nie będzie wcale - w tym roku w wielu kościołach odbędzie się ona na wolnym powietrzu. Błogosławieństwo pokarmów odbędzie się jednak pod pewnymi ograniczeniami.


W 2021 roku święcenie pokarmów będzie mogło mieć miejsce przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem, kościoły zostały zobowiązane do przestrzegania następujących zasad:

- limit wiernych w kościele: jedna osoba na 20 metrów kwadratowych,

- wszyscy muszą mieć zasłonięte usta i nos maseczkami,

- odstęp pieniędzy osobami w kościele musi wynosić co najmniej 1,5 metra.


Aby umożliwić wiernym udział w obrzędzie, w większości parafii święconka odbędzie się przed kościołem, na wolnym powietrzu.


W związku z ograniczeniami w wielu kościołach została również zwiększona liczba Mszy św. w Niedzielę Wielkanocną. Dodatkowo we wszystkich diecezjach zostały wydane dyspensy, w związku z czym nikt nie będzie miał grzechu ciężkiego, kiedy nie będzie uczestniczył we Mszy św. wielkanocnej.


Należy zaznaczyć, że Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów utrzymała zeszłoroczne wskazania dotyczące obrzędów wielkanocnych i zaznaczyła, że to do biskupów diecezjalnych należą szczegółowe decyzje w tej kwestii. Dokładne informacje na temat zasad obowiązujących na danym terenie, można znaleźć m.in. na stronach internetowych diecezji.


Co w sytuacji, gdy z powodu np. kwarantanny nie będzie można wziąć udziału w obrzędzie poświęcenia pokarmów? Tak jak w ubiegłym roku, istnieje możliwość pobłogosławienia pokarmów w domu, w trakcie tzw. liturgii domowej.


Jak pobłogosławić pokarmy w domu?

W Niedzielę Wielkanocną wierni będą mogli pobłogosławić pokarmy samodzielnie w domu. Do obrzędu należy się jednak odpowiednio przygotować - wielkanocny stół powinien być przykryty białym obrusem, w miarę możliwości powinien być ozdobiony zielonymi gałązkami (np. bukszpanem). Istotnym elementem jest też zapalona świeca, która ma przypominać paschał, będąca symbolem Chrystusa zmartwychwstałego. Koszyk wypełniony pokarmami powinien znajdować się w centralnym miejscu stołu.


Modlitwa błogosławieństwa pokarmów - treść


Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.


Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.


Albo:


Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.


Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

*  *  *

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.


Módlmy się.

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. 

Wszyscy: Amen.


(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Polecane artykuły

Co to jest Msza konwentualna? Co to jest Msza konwentualna?
Msza konwentualna znana jest od czasów wczesnego chrześcijaństwa. To msza odprawiana w kościołach, w których posługę sprawują bracia zakonni lub kanonicy.Czym jest msza konwentualna?Msza konwentualna to specyficzny rodzaj odprawiania liturgii w ko...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa
Lipiec to miesiąc poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa. Przez 120 lat obchodzone było Święto Najdroższej Krwi Chrystusa, obecnie nabożeństwa lipcowe praktykowane są w części polskich parafii.Czym są nabożeństwa lipcowe?Nabożeństwa lipcowe, analogicz...
Święta nakazane w Kościele katolickim - obowiązkowe święta kościelne Święta nakazane w Kościele katolickim - obowiązkowe święta kościelne
Katolicki kalendarz liturgiczny wypełniony jest po brzegi dniami świątecznymi o różnej randze. Najważniejsze wydarzenia kościelne zostały wyróżnione w nim jako „uroczystości”. Następnie spośród nich wybrano kolejne – tzw. święta nakazane. Nakazane...
Dziewica konsekrowana – kto to i jak nią zostać? Dziewica konsekrowana – kto to i jak nią zostać?
Dziewica konsekrowana to coś na kształt życia zakonnego, ale w formie indywidualnej, możliwej też poza zgromadzeniem. Kobieta taka ślubuje czystość, ale prowadzi na przykład zupełnie zwyczajne życie zawodowe.Dziewica konsekrowana – kto to taki?Dzi...
Jak katolik powinien podchodzić do innych religii? Jak katolik powinien podchodzić do innych religii?
Po Soborze Watykańskim II (1962-1965) Kościół katolicki otworzył się na religie niechrześcijańskie i rozpoczął dialog m.in. z judaizmem oraz z islamem.Dialog międzyreligijny Podstawę tego dialogu międzyreligijnego w rozumieniu Kościoła stanowi wza...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 9-4 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!