Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Święconka 2021 - błogosławieństwo pokarmów w domu, treść modlitwy

Święconka 2021 - błogosławieństwo pokarmów w domu, treść modlitwy

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę 2021 będzie wyglądało inaczej, niż zazwyczaj. Nie oznacza to jednak, że "święconki" nie będzie wcale - w tym roku w wielu kościołach odbędzie się ona na wolnym powietrzu. Błogosławieństwo pokarmów odbędzie się jednak pod pewnymi ograniczeniami.


W 2021 roku święcenie pokarmów będzie mogło mieć miejsce przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem, kościoły zostały zobowiązane do przestrzegania następujących zasad:

- limit wiernych w kościele: jedna osoba na 20 metrów kwadratowych,

- wszyscy muszą mieć zasłonięte usta i nos maseczkami,

- odstęp pieniędzy osobami w kościele musi wynosić co najmniej 1,5 metra.


Aby umożliwić wiernym udział w obrzędzie, w większości parafii święconka odbędzie się przed kościołem, na wolnym powietrzu.


W związku z ograniczeniami w wielu kościołach została również zwiększona liczba Mszy św. w Niedzielę Wielkanocną. Dodatkowo we wszystkich diecezjach zostały wydane dyspensy, w związku z czym nikt nie będzie miał grzechu ciężkiego, kiedy nie będzie uczestniczył we Mszy św. wielkanocnej.


Należy zaznaczyć, że Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów utrzymała zeszłoroczne wskazania dotyczące obrzędów wielkanocnych i zaznaczyła, że to do biskupów diecezjalnych należą szczegółowe decyzje w tej kwestii. Dokładne informacje na temat zasad obowiązujących na danym terenie, można znaleźć m.in. na stronach internetowych diecezji.


Co w sytuacji, gdy z powodu np. kwarantanny nie będzie można wziąć udziału w obrzędzie poświęcenia pokarmów? Tak jak w ubiegłym roku, istnieje możliwość pobłogosławienia pokarmów w domu, w trakcie tzw. liturgii domowej.


Jak pobłogosławić pokarmy w domu?

W Niedzielę Wielkanocną wierni będą mogli pobłogosławić pokarmy samodzielnie w domu. Do obrzędu należy się jednak odpowiednio przygotować - wielkanocny stół powinien być przykryty białym obrusem, w miarę możliwości powinien być ozdobiony zielonymi gałązkami (np. bukszpanem). Istotnym elementem jest też zapalona świeca, która ma przypominać paschał, będąca symbolem Chrystusa zmartwychwstałego. Koszyk wypełniony pokarmami powinien znajdować się w centralnym miejscu stołu.


Modlitwa błogosławieństwa pokarmów - treść


Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.


Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.


Albo:


Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.


Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

*  *  *

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.


Módlmy się.

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. 

Wszyscy: Amen.


(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Informator

Wielki Post - najważniejsze informacje Wielki Post - najważniejsze informacje
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tra...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Na czym polega przeistoczenie? Czym jest hostia? Na czym polega przeistoczenie? Czym jest hostia?
Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego przyjmując komunię świętą, spożywamy Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Jak to możliwe? Na czym polega przeistoczenie w trakcie Eucharystii? Czym jest hostia i jak należy ją traktować?W ujęciu teologicznym przeist...
Kult świętych obrazów i relikwii w Kościele katolickim Kult świętych obrazów i relikwii w Kościele katolickim
W Kościele katolickim praktykuje się oddawanie czci zarówno świętym obrazom, jak i relikwiom. Kult obrazów w katolicyzmie nie polega na kulcie obrazów jako przedmiotów, ale na oddawaniu czci osobie, która została na danym obrazie ukazana. Takie po...
Życzenia dla siostry zakonnej: urodzinowe, imieninowe, bożonarodzeniowe, wielkanocne, na śluby zakonne Życzenia dla siostry zakonnej: urodzinowe, imieninowe, bożonarodzeniowe, wielkanocne, na śluby zakonne
Życzenia dla siostry zakonnej – podobnie jak życzenia dla księdza – powinny zawierać religijne zwroty. Jakie sformułowania będą odpowiednie? Czego życzyć zakonnicy z okazji świąt, urodzin, imienin lub złożonych ślubów wieczystych? Zachęcamy do zap...
Przebieg chrztu bez Mszy krok po kroku Przebieg chrztu bez Mszy krok po kroku
W Instrukcji Duszpasterskiej Episkopatu o Udzielaniu Sakramentu Chrztu Świętego Dzieciom z 1975 r. możemy przeczytać, że „zasadniczo dzieci należy chrzcić podczas Mszy Św.”. W wyjątkowych i uzasadnionych okolicznościach zdarzają się jednak odstęps...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 2×3 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!