Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Święconka 2021 - błogosławieństwo pokarmów w domu, treść modlitwy

Święconka 2021 - błogosławieństwo pokarmów w domu, treść modlitwy

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę 2021 będzie wyglądało inaczej, niż zazwyczaj. Nie oznacza to jednak, że "święconki" nie będzie wcale - w tym roku w wielu kościołach odbędzie się ona na wolnym powietrzu. Błogosławieństwo pokarmów odbędzie się jednak pod pewnymi ograniczeniami.


W 2021 roku święcenie pokarmów będzie mogło mieć miejsce przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem, kościoły zostały zobowiązane do przestrzegania następujących zasad:

- limit wiernych w kościele: jedna osoba na 20 metrów kwadratowych,

- wszyscy muszą mieć zasłonięte usta i nos maseczkami,

- odstęp pieniędzy osobami w kościele musi wynosić co najmniej 1,5 metra.


Aby umożliwić wiernym udział w obrzędzie, w większości parafii święconka odbędzie się przed kościołem, na wolnym powietrzu.


W związku z ograniczeniami w wielu kościołach została również zwiększona liczba Mszy św. w Niedzielę Wielkanocną. Dodatkowo we wszystkich diecezjach zostały wydane dyspensy, w związku z czym nikt nie będzie miał grzechu ciężkiego, kiedy nie będzie uczestniczył we Mszy św. wielkanocnej.


Należy zaznaczyć, że Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów utrzymała zeszłoroczne wskazania dotyczące obrzędów wielkanocnych i zaznaczyła, że to do biskupów diecezjalnych należą szczegółowe decyzje w tej kwestii. Dokładne informacje na temat zasad obowiązujących na danym terenie, można znaleźć m.in. na stronach internetowych diecezji.


Co w sytuacji, gdy z powodu np. kwarantanny nie będzie można wziąć udziału w obrzędzie poświęcenia pokarmów? Tak jak w ubiegłym roku, istnieje możliwość pobłogosławienia pokarmów w domu, w trakcie tzw. liturgii domowej.


Jak pobłogosławić pokarmy w domu?

W Niedzielę Wielkanocną wierni będą mogli pobłogosławić pokarmy samodzielnie w domu. Do obrzędu należy się jednak odpowiednio przygotować - wielkanocny stół powinien być przykryty białym obrusem, w miarę możliwości powinien być ozdobiony zielonymi gałązkami (np. bukszpanem). Istotnym elementem jest też zapalona świeca, która ma przypominać paschał, będąca symbolem Chrystusa zmartwychwstałego. Koszyk wypełniony pokarmami powinien znajdować się w centralnym miejscu stołu.


Modlitwa błogosławieństwa pokarmów - treść


Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.


Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.


Albo:


Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.


Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

*  *  *

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.


Módlmy się.

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. 

Wszyscy: Amen.


(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Informator

Msza Święta ślubna krok po kroku - jak przebiega? Msza Święta ślubna krok po kroku - jak przebiega?
Msza św. ślubna, chociaż ma wyjątkowy i uroczysty charakter, w dużym mierze przypomina „zwykłą” Mszę Świętą. Obie mają bowiem niemal identyczną strukturę, tj. w ich ramach możemy wyróżnić: obrzędy wstępne, liturgię słowa, liturgię eucharystyczną o...
Czy ślub kościelny można wziąć poza kościołem? Czy ślub kościelny można wziąć poza kościołem?
Czy ślub kościelny można wziąć poza kościołem? Teoretycznie: tak. Praktycznie: niezmiernie rzadko. Kodeks Prawa Kanonicznego jako miejsce właściwe do zawarcia związku małżeńskiego wskazuje parafię:Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie pr...
Co to jest Msza trydencka? Co to jest Msza trydencka?
Mianem Mszy trydenckiej określa się jednolity porządek celebrowania Mszy Świętej, który obowiązywał w Kościele rzymskokatolickim od 1570 r. do 1969/1970 r. Swoją nazwę zawdzięcza on Soborowi Trydenckiemu (1545 - 1563), podczas którego biskupi zade...
Parafia, dekanat, diecezja - podział administracyjny kościoła Parafia, dekanat, diecezja - podział administracyjny kościoła
W podziale administracyjnym Kościoła katolickiego podstawową jednostką organizacyjną jest parafia, nad którą pieczę sprawuje – mianowany najczęściej na czas nieokreślony – proboszcz. W kierowaniu parafią wspomagają go inni prezbiterzy (księża wika...
Kiedy nieobecność na mszy jest usprawiedliwiona? Kiedy nieobecność na mszy jest usprawiedliwiona?
W niedzielę oraz w dni świąteczne nakazane wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestniczenia we Mszy Świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. (KPK, kan. 1247).Przypominamy, że w Polsce świętami nakazanymi są obecnie:• ...
Co to są gorzkie żale? Co to są gorzkie żale?
Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne, odprawiane w połączeniu z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz kazaniem pasyjnym.Gorzkie żale nawiązują strukturalnie do dawnej Jutrzni; składają się z trzech części, a rozpoczynają Zachętą/Pobudką (...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 7-3 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!