Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Jak się ubrać na komunię? Podpowiadamy

Jak się ubrać na komunię? Podpowiadamy

Komunia Święta jest ceremonią religijną. Należy o tym pamiętać, wybierając, co założyć na Komunię. Niektóre stroje są w Kościele zwyczajnie nieodpowiednie. Zatem jak się ubrać na komunię?


Jak się ubrać na komunię swojego dziecka?


Ubranie na komunię powinno być eleganckie, ale nie krzykliwe. Ojciec/opiekun dziecka powinien założyć garnitur, najlepiej w klasycznych kolorach (nieważne, czy trzy-, czy dwuczęściowy). Matka/opiekunka elegancki strój (na przykład tak zwany koktajlowy), ale na pewno nie wieczorowy, a także nie w kolorze jaskrawym – nie zakłada się czerwieni, oranży, wielobarwnych pstrokatych sukni. Mogą pojawiać się wzory, ale raczej dyskretne: paski, kropki, niewielkie wzorki czy napisy, na pewno nie cekiny i ekstrawaganckie wstawki. Najmodniejsze od lat na komunie są pastele – beże, écru, delikatne róże, zielenie (mięta, ciemniejsza zieleń), błękity.


Na komunię nie powinno się zakładać strojów, które mogą być uznawane za wyzywające, należy pamiętać o przykryciu, przynajmniej w kościele, ramion, w czym pomoże żakiet, marynarka lub narzucony sweterek. Pamiętać należy, że rodzice dziecka komunijnego zazwyczaj są sporo czasu na nogach, dobrze więc zawczasu wybrać sobie wygodne buty (przy okazji dostosowane do pogody, ta w maju, gdy najczęściej są komunie, jest jeszcze bardzo zmienna).


Można rzecz jasna założyć biżuterię, ale tu też lepiej postawić na dyskrecję i stare modowe „mniej czasem znaczy więcej”. To jedna z okazji, przy której można wyeksponować biżuterię z motywami religijnymi – wisiorki z krzyżykami, medaliki itp.


Co założyć na komunię? Poradnik dla gości


Przede wszystkim należy pamiętać, że komunia to ceremonia typowo religijna – z tego też powodu nie powinno się zakładać ubrań z dużymi dekoltami, zbyt „wyzwolonych”, prześwitujących, krótkich spódniczek przed kolana, a także bardzo wysokich szpilek.


Za zły wybór uważa się założenie na komunię „małej czarnej”, co prawda taki ubiór pasuje przy okazji formalnych uroczystości, ale akurat czerń „gryzie” się z radosną wymową ceremonii komunijnej. Ogólnie nie zaleca się dużych czarnych płaszczyzn materiału w żadnych konfiguracjach.


Nietrafionym wyborem ubrania na Komunię Świętą jest też biały komplet – biel w ten dzień zarezerwowana jest dla dzieci.


Wybierając strój na Komunię Świętą, najlepiej skierować się w stronę sukienek midi, garsonek, ewentualnie spodni i eleganckiej bluzki, zaś dla panów – którzy niewątpliwie mają tu łatwiej – to jednak klasyczny garnitur, zestaw koordynowany lub „lepsze” spodnie z marynarką i koszula.


Na pewno faux paux to założenie na uroczystość Komunii Świętej jeansów, szortów, sukienek plażowych, udziwnionych strojów, sportowych butów, nawet jeśli na co dzień takie preferujemy – lepiej skromniej niż ubrania zwracające uwagę, Komunia Święta to nie bal czy wesele.


Po ceremonii kościelnej zaczyna się spotkanie rodzinne – tutaj, o ile nie wybieramy się ponownie do kościoła (a tak jest w niektórych regionach, gdzie idzie się na nieszpory z dziękczynieniem), można się najzwyczajniej przebrać w coś wygodniejszego, choć i tu okazja skłania do zachowania umiaru i wyważonego smaku.


Czy na komunię zakładać czerń podczas żałoby?


Komunia Święta jest radosnym wydarzeniem, stąd nie powinno się na ten dzień zakładać czarnych ubrań, nawet w przypadku żałoby. Odpowiednie będą stonowane, ale nie za ciemne stroje. Alternatywą dla czarnego może być granat i ciemniejsza zieleń, stroje w takich kolorach wyglądają elegancko, a jednocześnie statecznie.

Polecane artykuły

Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki
Składanie oficjalnych podziękowań może sprawić spory problem, zwłaszcza kiedy chodzi o dziękowanie osobie duchownej. Jakich zwrotów i sformułowań należy wówczas użyć? Jak rozpocząć taką wypowiedź i jak ją zakończyć? Czego życzyć? Pytań i wątpliwoś...
Co to są nabożeństwa majowe? Kiedy i dlaczego odprawia się majówki? Co to są nabożeństwa majowe? Kiedy i dlaczego odprawia się majówki?
Maj nazywany jest przez katolików „miesiącem maryjnym”. Wówczas bowiem zarówno w kościołach, jak i przy kapliczkach oraz figurach, odprawiane są nabożeństwa ku czci Matki Bożej – tzw. „majówki”. Uczestniczyć w nabożeństwie można również poprzez og...
Ile trwa msza komunijna? Ile trwa msza komunijna?
Msza podczas pierwszej Komunii Świętej jest dłuższa od „zwykłej”, ale wiele zależy tutaj od różnych czynników, przede wszystkim lokalnej tradycji.Ile trwa msza komunijna?Ogólnie można powiedzieć, że msza komunijna trwa od około godziny do ponad dw...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży
Przepowiednia Malachiasza związana jest z kolejnymi papieżami. Od kilku już wieków wzbudza sporo emocji, tym bardziej, że koniec pontyfikatu 112 papieża ma być końcem chrześcijaństwa lub wręcz Apokalipsą.Czym jest przepowiednia Malachiasza, jak br...
Papież Leon XIII - kim był? Papież Leon XIII - kim był?
Papież Leon XIV przyjął imię na cześć jednego z najbardziej długowiecznych Głów Kościoła, Leona XIII. Ten żyjący na przełomie wieków Włoch był arystokratą, ale całe życie poświęcił poprawie warunków życia najuboższych, ważny był dla niego też wpły...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 1×6 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!