Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Jak się ubrać na komunię? Podpowiadamy

Jak się ubrać na komunię? Podpowiadamy

Komunia Święta jest ceremonią religijną. Należy o tym pamiętać, wybierając, co założyć na Komunię. Niektóre stroje są w Kościele zwyczajnie nieodpowiednie. Zatem jak się ubrać na komunię?


Jak się ubrać na komunię swojego dziecka?


Ubranie na komunię powinno być eleganckie, ale nie krzykliwe. Ojciec/opiekun dziecka powinien założyć garnitur, najlepiej w klasycznych kolorach (nieważne, czy trzy-, czy dwuczęściowy). Matka/opiekunka elegancki strój (na przykład tak zwany koktajlowy), ale na pewno nie wieczorowy, a także nie w kolorze jaskrawym – nie zakłada się czerwieni, oranży, wielobarwnych pstrokatych sukni. Mogą pojawiać się wzory, ale raczej dyskretne: paski, kropki, niewielkie wzorki czy napisy, na pewno nie cekiny i ekstrawaganckie wstawki. Najmodniejsze od lat na komunie są pastele – beże, écru, delikatne róże, zielenie (mięta, ciemniejsza zieleń), błękity.


Na komunię nie powinno się zakładać strojów, które mogą być uznawane za wyzywające, należy pamiętać o przykryciu, przynajmniej w kościele, ramion, w czym pomoże żakiet, marynarka lub narzucony sweterek. Pamiętać należy, że rodzice dziecka komunijnego zazwyczaj są sporo czasu na nogach, dobrze więc zawczasu wybrać sobie wygodne buty (przy okazji dostosowane do pogody, ta w maju, gdy najczęściej są komunie, jest jeszcze bardzo zmienna).


Można rzecz jasna założyć biżuterię, ale tu też lepiej postawić na dyskrecję i stare modowe „mniej czasem znaczy więcej”. To jedna z okazji, przy której można wyeksponować biżuterię z motywami religijnymi – wisiorki z krzyżykami, medaliki itp.


Co założyć na komunię? Poradnik dla gości


Przede wszystkim należy pamiętać, że komunia to ceremonia typowo religijna – z tego też powodu nie powinno się zakładać ubrań z dużymi dekoltami, zbyt „wyzwolonych”, prześwitujących, krótkich spódniczek przed kolana, a także bardzo wysokich szpilek.


Za zły wybór uważa się założenie na komunię „małej czarnej”, co prawda taki ubiór pasuje przy okazji formalnych uroczystości, ale akurat czerń „gryzie” się z radosną wymową ceremonii komunijnej. Ogólnie nie zaleca się dużych czarnych płaszczyzn materiału w żadnych konfiguracjach.


Nietrafionym wyborem ubrania na Komunię Świętą jest też biały komplet – biel w ten dzień zarezerwowana jest dla dzieci.


Wybierając strój na Komunię Świętą, najlepiej skierować się w stronę sukienek midi, garsonek, ewentualnie spodni i eleganckiej bluzki, zaś dla panów – którzy niewątpliwie mają tu łatwiej – to jednak klasyczny garnitur, zestaw koordynowany lub „lepsze” spodnie z marynarką i koszula.


Na pewno faux paux to założenie na uroczystość Komunii Świętej jeansów, szortów, sukienek plażowych, udziwnionych strojów, sportowych butów, nawet jeśli na co dzień takie preferujemy – lepiej skromniej niż ubrania zwracające uwagę, Komunia Święta to nie bal czy wesele.


Po ceremonii kościelnej zaczyna się spotkanie rodzinne – tutaj, o ile nie wybieramy się ponownie do kościoła (a tak jest w niektórych regionach, gdzie idzie się na nieszpory z dziękczynieniem), można się najzwyczajniej przebrać w coś wygodniejszego, choć i tu okazja skłania do zachowania umiaru i wyważonego smaku.


Czy na komunię zakładać czerń podczas żałoby?


Komunia Święta jest radosnym wydarzeniem, stąd nie powinno się na ten dzień zakładać czarnych ubrań, nawet w przypadku żałoby. Odpowiednie będą stonowane, ale nie za ciemne stroje. Alternatywą dla czarnego może być granat i ciemniejsza zieleń, stroje w takich kolorach wyglądają elegancko, a jednocześnie statecznie.

Polecane artykuły

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?
Wielu zastanawia się, czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła - jak jest naprawdę? Poniżej dokładnie odpowiadamy, rozwiewając wszelkie wątpliwości! Zachęcamy do lektury.Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?W przypadku Bożego Ciała mówimy o świę...
Co to są nabożeństwa czerwcowe? Co to są nabożeństwa czerwcowe?
Co to są nabożeństwa czerwcowe? Jaka jest ich historia? Jak wygląda takie nabożeństwo? Poniżej wszystko dokładnie opisujemy - warto przeczytać!Czym są nabożeństwa czerwcowe?Nabożeństwo czerwcowe to powszechne określenie nabożeństwa ku czci Najświę...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Procesja na Boże Ciało - skąd taka tradycja? Procesja na Boże Ciało - skąd taka tradycja?
Procesja na Boże Ciało ma swój początek w średniowieczu, upamiętnia Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W Polsce przez długi czas była manifestacją przynależności narodowej.Boże Ciało i procesja - geneza zwyczaju i jego znaczenieBoże Ciało to potoc...
Oktawa Bożego Ciała - ile trwa, kiedy wypada? Oktawa Bożego Ciała - ile trwa, kiedy wypada?
Oktawa Bożego Ciała to polski zwyczaj związany z przedłużeniem Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na cały tydzień.Co to jest Oktawa Bożego Ciała?Oktawa Bożego Ciała to przedłużenie świętowania związanego z Uroczystością Najświętszeg...
Kult świętych obrazów i relikwii w Kościele katolickim Kult świętych obrazów i relikwii w Kościele katolickim
W Kościele katolickim praktykuje się oddawanie czci zarówno świętym obrazom, jak i relikwiom. Kult obrazówKult obrazów w katolicyzmie nie polega na kulcie obrazów jako przedmiotów, ale na oddawaniu czci osobie, która została na danym obrazie ukaza...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 5+7 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!