Czym są grzechy wołające o pomstę do nieba? Co to jest grzech sodomski?
W teologii moralnej Kościoła cztery grzechy zostały uznane za wyjątkowo ciężkie, szkodliwe i niegodziwe: grzech umyślnego zabójstwa, grzech sodomski, uciskanie ubogich, wdów i sierot oraz zatrzymanie zapłaty sługom i najemnikom. Za Pismem Świętym nazwano je „grzechami wołającymi o pomstę do nieba”.
Grzech umyślnego zabójstwa
określany jest jako „krew Abla”, co stanowi bezpośrednie nawiązanie do pierwszego zabójstwa w historii ludzkości – do zabójstwa Abla przez jego brata, Kaina. Wydarzenie to zostało opisane w rozdziale 4. Księgi Rodzaju:
Rzekł Kain do Abla, brata swego: «Chodźmy na pole». A gdy byli na polu, Kain rzucił się na swego brata Abla i zabił go. Wtedy Bóg zapytał Kaina: «Gdzie jest brat twój, Abel?» On odpowiedział: «Nie wiem. Czyż jestem stróżem brata mego?» Rzekł Bóg: «Cóżeś uczynił? Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi! (Rdz 4, 8-10).
To właśnie na podstawie tego fragmentu teolodzy ukuli nazwę „grzechy wołające o pomstę do nieba”. Pierwszy z nich – ów grzech umyślnego zabójstwa – polega na odebraniu życia drugiemu człowiekowi z premedytacją, z rozmysłem, z wiedzą i z pełną świadomością popełnianego czynu.
Grzech sodomski / grzech Sodomitów
Grzech sodomski wziął swoją nazwę od miasta Sodoma, które zostało w Biblii wielokrotnie wspomniane, jako miejsce występku, bezbożności i zepsutych obyczajów, m.in. w dwóch poniższych fragmentach:
Mieszkańcy Sodomy byli źli, gdyż dopuszczali się ciężkich przewinień wobec Pana (Rdz 13,13).
Po czym Pan rzekł: «Skarga na Sodomę i Gomorę głośno się rozlega, bo występki ich [mieszkańców] są bardzo ciężkie. Chcę więc iść i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». (Rdz 18, 20-21).
Kiedy okazało się, że oskarżenia wobec Sodomitów są prawdziwe, Bóg spuścił na miasto deszcz siarki i ognia. W ten sposób wymierzył karę za grzech nieczystości przeciw naturze człowieka, którego dopuszczali popełniali tamtejsi mężczyźni:
Zanim jeszcze udali się na spoczynek, mieszkający w Sodomie mężczyźni, młodzi i starzy, ze wszystkich stron miasta, otoczyli dom, wywołali Lota i rzekli do niego: «Gdzie tu są ci ludzie, którzy przyszli do ciebie tego wieczoru? Wyprowadź ich do nas, abyśmy mogli z nimi poswawolić!» (Rdz 19,4-5).
Należy tutaj podkreślić, że grzech sodomski przez wielu bywa utożsamiany z homoseksualizmem, a tymczasem może być on popełniany zarówno przez osoby tej samej, jak i przez osoby różnej płci, nawet w małżeństwie.
Uciskanie ubogich, wdów i sierot
Ubodzy, wdowy i sieroty są reprezentantami osób najsłabszych i bezbronnych; osób, które Bóg otacza swoją szczególną opieką. O tym, że wyrządzanie im krzywdy jest grzechem wołającym o pomstę do nieba, świadczą następujące fragmenty Pisma Świętego:
Pan mówił: «Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemięzców, znam więc jego uciemiężenie. Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód, na miejsce Kananejczyka, Chetyty, Amoryty, Peryzzyty, Chiwwity i Jebusyty. Teraz oto doszło wołanie Izraelitów do Mnie, bo też naocznie przekonałem się o cierpieniach, jakie im zadają Egipcjanie. Idź przeto teraz, oto posyłam cię do faraona, i wyprowadź mój lud, Izraelitów, z Egiptu». (Wj 3, 7-10).
Nie będziesz gnębił i nie będziesz uciskał cudzoziemców, bo wy sami byliście cudzoziemcami w ziemi egipskiej. Nie będziesz krzywdził żadnej wdowy i sieroty. Jeślibyś ich skrzywdził i będą Mi się skarżyli, usłyszę ich skargę, zapali się gniew mój, i wygubię was mieczem i żony wasze będą wdowami, a dzieci wasze sierotami. (Wj 22,20-22).
Modlitwa biednego przeniknie obłoki i nie ustanie, aż dojdzie do celu. Nie odstąpi ona, aż wejrzy Najwyższy i ujmie się za sprawiedliwymi, i wyda słuszny wyrok. (Syr 35, 17-18)
Zatrzymanie zapłaty sługom i najemnikom (pracownikom)
Zgodnie z przekazem biblijnym grzechem wołającym o pomstę do nieba jest również „niesprawiedliwość względem najemnika” rozumiana przede wszystkim jako odmowa godziwej zapłaty za wykonaną pracę:
Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana Zastępów. (Jk 5,4)
Nie będziesz niesprawiedliwie gnębił najemnika ubogiego i nędznego, czy to będzie brat twój, czy obcy, o ile jest w twoim kraju, w twoich murach. Tegoż dnia oddasz mu zapłatę, nie pozwolisz zajść nad nią słońcu, gdyż jest on biedny i całym sercem jej pragnie; by nie wzywał Pana przeciw tobie, a to by cię obciążyło grzechem. (Pwt 24,14-15).
Warto zaznaczyć, że grzech wołający o pomstę do nieba popełnia nie tylko pracodawca, który odmawia zapłaty jako takiej, ale również ten, który ją zaniża bądź wypłaca wynagrodzenie po terminie. Do tej kategorii grzechów należy również wyzysk oraz przedmiotowe traktowanie pracowników.
Komentarze:
bądź pierwszy!