Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Czy 6 stycznia, Trzech Króli, trzeba iść do kościoła?

Czy 6 stycznia, Trzech Króli, trzeba iść do kościoła?

Trzech Króli - co to za święto?


W religii katolickiej 6 stycznia jest dniem poświęconym rozważaniom tajemnicy Wcielenia oraz Boskości Chrystusa. Pod tą datą kryje się bowiem Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana również jako Święto Trzech Króli tudzież Święto Epifanii. Niezależnie od nazewnictwa, mówimy o święcie nakazanym.


Czy 6 stycznia trzeba iść do kościoła?


Odpowiedź jest prosta: 6 stycznia wszyscy wierni zobowiązani są do czynnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Zaniedbanie tego obowiązku skutkuje popełnieniem grzechu ciężkiego.


W Polsce 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy, więc brak czasu nie jest żadnym wytłumaczeniem absencji na Mszy Świętej. Jednakże wszystkim osobom, które z jakichkolwiek powodów nie mogą tego dnia przyjść do kościoła, przypominamy, że zgodnie z przepisami kościelnymi mogą spełnić swój obowiązek dzień wcześniej, tj. 5 stycznia: Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1).


W Uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach święci się kadzidła oraz kredę. Po powrocie do domów wierni wypisują nią na swoich drzwiach wejściowych formułę „K+M+B” i dodają aktualny rok. Panuje powszechne przekonania, że litery te nawiązują do imion Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Według innej interpretacji obecny napis pochodzi od łacińskiego zwrotu Christus mansionem benedicat (C+M+B), czyli: „Niech Chrystus błogosławi mieszkanie!”.


Warto dodać, że w Kościele rzymskokatolickim 6 stycznia obchodzony jest także Światowy Dzień Misyjny Dzieci.

Informator

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem? Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Co to jest powołanie i jak je rozpoznać? Co to jest powołanie i jak je rozpoznać?
Powołanie (łac. „vocatio” – wołanie, zapraszanie) zwykle kojarzy się z byciem księdzem, zakonnikiem albo zakonnicą. Tymczasem w Kościele katolickim to pojęcie ma zdecydowanie szersze znaczenie. Kto i do czego może być zatem powołany, czyli wzywany...
Co to są egzorcyzmy, kto może je sprawować? Co to są egzorcyzmy, kto może je sprawować?
Ukazywanie nadnaturalnej siły, wyginanie ciała, chodzenie po ścianach, wypluwanie przedmiotów, mówienie różnymi głosami i nieznanymi sobie językami, wykrzykiwanie wulgaryzmów, lewitowanie – to tylko kilka zachowań osoby opętanej, bez których scena...
Czy przed chrztem świętym trzeba iść do spowiedzi? Czy przed chrztem świętym trzeba iść do spowiedzi?
Czy przed chrztem świętym trzeba iść do spowiedzi? Tak, chociaż w tym przypadku obowiązek wynika bardziej z przyjętego w Kościele katolickim zwyczaju, a nie z samych przepisów. Prawo kościelne nie zajmuje się bowiem bezpośrednio kwestią spowiedzi ...
Msze święte za zmarłych: rodzaje, przebieg Msze święte za zmarłych: rodzaje, przebieg
Podczas sprawowania każdej mszy świętej, a dokładniej w trakcie odmawiania pierwszej modlitwy eucharystycznej, kapłan wspomina wiernych zmarłych i prosi Boga o ich zbawienie słowami: „Pamiętaj, Boże, o swoich sługach i służebnicach N. i N. (tu cel...
Komunia święta na rękę - czy można przyjmować? Komunia święta na rękę - czy można przyjmować?
Czy można przyjmować Komunię świętą na rękę? Zgodnie z decyzją podjętą przez Konferencję Episkopatu Polski można. Jednak nie jest to praktyka powszechna w naszym kraju.W komunikacie z 331. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które o...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 7-1 =
Co jakiś czas (w tym teraz 6 stycznia) zdarza się sytuacja, że święto nakazane wypada w sobotę. Czy idąc na mszę wieczorną w dniu Objawienia Pańskiego uczestniczymy również w wigilii niedzieli (tzw. sobota wieczór) co wiąże się z wypełnieniem niedzielnego obowiązku? KPK nie mówi nic o liturgii czytań, tyle że musi to być msza w obrządku katolickim. Krzychu | 04.01.2018