Czy 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej), trzeba iść do kościoła?
Uroczystość Ofiarowania Pańskiego, znana także jako Święto Matki Bożej Gromnicznej, obchodzona jest w Kościele rzymskokatolickim 2 lutego, czyli dokładnie czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Stanowi liturgiczną pamiątkę aż dwóch wydarzeń: ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej oraz dokonania przez Maryję obrzędu oczyszczenia. W tym kontekście warto zadać pytanie: czy 2 lutego trzeba iść do kościoła?
Wierni nie mają obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej 2 lutego, więc wizyta w kościele zależy wyłącznie od potrzeb duchowych i chęci danej osoby. Uroczystość Ofiarowania Pańskiego – pomimo sięgającej IV wieku historii i bogatej symboliki światła – nie należy bowiem do świąt nakazanych.
W dniu Uroczystości Ofiarowania Pańskiego przed rozpoczęciem Mszy Świętej odprawiany jest w kościele obrzęd poświęcenia świec, które w Polsce nazywamy gromnicami. Określenie to wywodzi się bezpośrednio od słowa „grom”, gdyż dawniej wierzono, że światło z tej świecy będzie chronić domostwo przed wszelkimi niebezpieczeństwami, w tym przed piorunami. Stąd też wzięła swój początek druga nazwa święta – Święto Matki Bożej Gromnicznej.
W naszym kraju funkcjonuje także zwyczaj „przedłużania” okresu Bożego Narodzenia do 2 lutego. W efekcie dzień ten bywa kojarzony z definitywnym końcem wizyt duszpasterskich, kolędowania oraz wszelkich ozdób świątecznych, m.in. choinek.
Warto wspomnieć, że 2 lutego – obok Uroczystości Ofiarowania Pańskiego/Matki Bożej Gromnicznej – w Kościele rzymskokatolickim obchodzony jest także Dzień Życia Konsekrowanego. Wprowadził go papież Jan Paweł II w 1997 roku.
Komentarze: