Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie
Adres: Al-Bishara St 12, Nazaret, Izrael
Dojazd: Z Polski do Tel Awiwu latają samoloty tanich linii lotniczych Ryanair i Wizz Air. Z Tel Awiwu do Nazaretu można dojechać państwowym autobusem Egged, podróż trwa ok. 2,5 godziny, a koszt biletu to 34 nowe szekle, czyli ok. 40 zł. Szczegółowy rozkład znajduje się na stronie: mslworld.egged.co.il/?language=en#/origindestination/1/0. Podróż prywatnym samochodem trwa ok. 1,5 godziny. Obywatele Polski nie potrzebują wiz, aby dostać się do Izraela, wystarczy paszport.
Odpust: 25 marca
Historia miejsca: Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie to jedna z najważniejszych świątyń katolickich. Według tradycji świątynia powstała w miejscu, w którym Anioł Pański zwiastował Maryi poczęcie i narodzenie Syna Bożego. Współczesna bazylika powstała w latach 1961-1969 na miejscu wcześniejszego kościoła franciszkanów z XVIII wieku.
Badania archeologiczne dowodzą, że w miejscu dzisiejszej bazyliki w różnym czasie powstało aż 5 różnych budowli o charakterze sakralnym. Pierwszą z nich była synagoga, którą datuje się na III wiek. Świątynia o charakterze chrześcijańskim powstała w tym miejscu w V wieku, a ok. roku 1010 została zniszczona. Po opanowaniu Palestyny przez krzyżowców powstała kolejna świątynia, jej budowa ruszyła w 1101 roku. Bazylika przetrwała do 1263 roku, kiedy to została zniszczona z rozkazu sułtana Bajbarsa. Przetrwała jedynie niewielka kaplica, która strzegła wejścia do Groty Zwiastowania. Na początku wieku XVII ruiny świątyni i Grota Zwiastowania weszły w ręce franciszkanów, którzy czasem rozpoczęli starania o budowę nowego kościoła, gdyż kaplica nie była w stanie pomieścić coraz większej liczby pielgrzymów. 15 października 1730 roku ukończono budowę skromnego kościoła.
Współczesna bazylika składa się z dwóch kościołów o odmiennym charakterze. Kościół Dolny obejmuje Grotę Zwiastowania, a także pozostałości starożytnych ruin, które znajdują się pod bazyliką. Kościół górny zwraca uwagę monumentalną kopułą. Nieopodal bazyliki znajduje się studnia, która zasilana jest wodą ze źródła znajdującego się w podziemiach Cerkwi Archanioła Gabriela. Wielu pielgrzymów wierzy, że woda ze źródełka ma właściwości uzdrawiające.
Msze święte: W Bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie nie ma mszy w języku polskim. Msze odprawiane są w języku arabskim i włoskim. Szczegółowy plan mszy znajduje się na stronie www.cicts.org/default.asp?id=388.
Domy Pielgrzyma: W Nazarecie nie działa żaden dom pielgrzyma, nocleg u polskich Sióstr Elżbietanek można znaleźć w Domu Polskim w Jerozolimie:
Siostry Elżbietanki
Nowy Dom Polski
8 Rehov Hahoma Hashlishit
P.O.B. 277
9100201 Jerusalem
Tel: 00972 2628 5916;
Fax: 00972 2628 8652
E-mail: [email protected]
elzbietankijerozolima.com/index.html
Bilety: Wejście do Bazyliki jest bezpłatne.
Informacje praktyczne: Wybierając się do Bazyliki Zwiastowania Pańskiego należy pamiętać o odpowiednim ubiorze – wymagane jest okrycie ramion i kolan. Świątynię można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godz. 8.30-12.00 i 14.00-16.00 oraz w niedziele i święta w godz. 14.00-16.00. Zwiedzanie w czasie nabożeństw jest zabronione. Do Nazaretu najlepiej wybrać się jesienią lub wiosną, kiedy temperatury są jeszcze znośnie (latem mogą dochodzić nawet do 50 stopni). Podczas podróży do Izraela należy wziąć pod uwagę utrudnienia, jakie możemy napotkać podczas Szabatu, który zaczyna się ok. 17-18 w piątek i trwa do zachodu słońca w sobotę. W tym czasie wiele linii autobusowych nie kursuje, możemy mieć problemy ze zrobieniem zakupów, pójściem do kawiarni czy restauracji.
Komentarze:
bądź pierwszy!