Główne prawdy wiary znamy wszyscy z katechizmu. To tezy przekazujące podstawy wiary katolickiej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem - dowiesz się wszystkiego o głównych prawdach wiary!
Jakie są główne prawdy wiary?
Główne prawdy wiary brzmią:
1. Jest jeden Bóg.
2. Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
4. Syn Boży stał się człowiekiem, umarł za krzyżu dla naszego zbawienia.
5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
6. Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
Jaka jest geneza głównych prawd wiary?
Najstarszym tekstem zawierającym sześć prawd wiary w formie nam dziś znanej był katechizm wydany w Wilnie w 1833 roku. Potem pojawiały się w katechizmach z XIX wieku, ale nie wszystkich. Przyjmuje się, że za stworzeniem ich stał jakiś lokalny biskup, który zebrał i usystematyzował najważniejsze doktryny biblijne sprzed soboru watykańskiego II. Za nim poszli inni, ale główne prawdy wiary w powyższej formie mają prawdopodobnie genezę w lokalnej skali, dopiero potem trafiły do wszystkich polskich katechizmów (trudno ich za to szukać w tego rodzaju podręcznikach zagranicznych, nie są narzucone przez Watykan, nie są podstawą nauczania światowego Kościoła, co potwierdziły poszukiwania księdza Sławomira Pawłowskiego). Według innej hipotezy powstanie prawd wiary jest wynikiem nadgorliwości tłumacza, który przekładał Katechizm rzymski na język polski – zebrał najważniejsze tezy i ułożył je w znanej nam kolejności. Tak czy inaczej główne prawdy wiary są polską częścią nauczania katechetycznego, nieznaną w innych krajach, nie są częścią powszechnego katechizmu.
Czym są główne prawdy wiary dla chrześcijanina?
Główne prawdy wiary znamy z katechizmu, po raz pierwszy spotykają się z nimi już dzieci przygotowujące się do pierwszej komunii. To kluczowe założenia katolicyzmu, filary podstaw nauki o wierze. Można je śmiało uznać za dogmaty, a więc przekonania ważne dla danej religii, w które powszechnie się wierzy. Trzeba jednak wspomnieć przy okazji, że główne prawdy wiary budzą dziś nieco kontrowersji ze strony niektórych teologów i samych duchownych – Bóg w nich jest starotestamentowy, srogi, karze za zło (Bóg jest sędzią, ale jest przecież także miłością, o czym nie pada tu ani słowo). Oczywiście słowo „główne” świadczy o ich randze, ale zdecydowanie inaczej, łagodniej, naucza się je już i wyjaśnia niż kilkadziesiąt chociażby lat temu. Dostrzega się także ich niedoskonałości – brak tu na przykład wzmianki o zmartwychwstaniu (choć czasem spotkamy się z wersjami, w których w 4 punkcie po „umarł na krzyżu” pojawia się „i zmartwychwstał”) czy też o istnieniu Kościoła.
Komentarze:
bądź pierwszy!