Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza Święta na żywo - online: Sanktuarium Miłosie... Oglądaj teraz

Kalwinizm a katolicyzm – podobieństwa i różnice

Kalwinizm a katolicyzm – podobieństwa i różnice Shutterstock

Czym się różni kalwinizm od katolicyzmu? Elementów tych jest całkiem sporo, a pierwsze rzucające się w oczy to mała liczba sakramentów, brak kultu świętych, celibatu oraz surowy wystrój świątyń, w których brakuje obrazów czy rzeźb.


Doktryny kalwinizmu


Filarem wyznania w kalwinizmie są doktryny łaski związane bezpośrednio ze zbawieniem. Jest ich pięć. I tak jest wśród nich powszechna deprawacja – wiara w to, że rodzimy się skalani grzechem i tego grzechu nie jesteśmy w stanie zmyć; ludzie są słabi i z własnej woli nigdy nie podążą ku Bogu. Bezwarunkowe wybranie związane jest z omawianą wcześniej predestynacją – Bóg wybrał już tych, których zbawi (co ważne jednak, nie trzeba być kalwinistą, by się w tym gronie znaleźć). Ograniczone pojednanie to dopełnienie poprzedniej doktryny – obojętnie, jak przykładnie żyłby człowiek, nie uniknie potępienia jeśli nie znalazł się w gronie wybranych. Doktryna nieodpartej łaski mówi o ludziach wybranych, którzy odpowiadają na łaskę Boga (nie ma możliwości na nią nie odpowiedzieć), a wytrwanie świętych o grzesznikach, którzy odeszli od Boga, a tym samym nie będą zbawieni. Doktryny te, nazywane też Pięcioma punktami kalwinizmu, zostały przyjęte w 1619 roku na Synodzie w Dordrechcie.


Kalwinizm a katolicyzm – różnice


Kalwinizm i katolicyzm dzielą różnice nie tylko jeśli chodzi o samą doktrynę, ale i elementy związane z duchowieństwem oraz wyglądem kościołów.


I tak biskupi w kalwinizmie wybierani są przez wiernych, a pastorzy, co akurat nie dziwi w protestantyzmie, nie muszą zachowywać celibatu. Jakby było tego mało, funkcję pastorów mogą sprawować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ogólnie jednak o wiele mniej rozbudowana jest hierarchia kościelna, nie uznaje się funkcji papieża. Nie ma też zakonów. Nie ma sakramentu kapłaństwa, gdyż uważa się, że każdy wierny ma w pewien sposób pełnić posługę kapłańską, dawać przykład, głosić słowo Boże.


W kościołach kalwińskich, które na zewnątrz nie różnią się specjalnie od katolickich, nie znajdziemy żadnych obrazów, rzeźb, nie ma też organów – wystrój jest surowy, minimalistyczny. Sam obrządek opiera się na czytaniach biblijnych i głoszeniu kazań (te głoszone przez Kalwina osobiście trwały około godziny).


Kalwinizm i katolicyzm różni podejście do świętych (kalwinizm odrzuca kult świętości), a także do Maryi. Matka Boża nie jest uznawana przez kalwinistów (nazywanych czasem potocznie kalwinami) za świętą, a także nie ma doktryny o jej Niepokalanym Poczęciu. Nie uznaje się jej orędownictwa u Boga czy faktu wniebowstąpienia. Inne jest podejście do predestynacji, która pojmowana tak jak u kalwinistów dla katolickich teologów brzmi trochę jak herezja.


Kolejna różnica między kalwinizmem a katolicyzmem to liczna sakramentów (w kalwinizmie są tylko dwa, chrzest i eucharystia nazywana Wieczerzą Pańską, komunia przyjmowana jest pod dwoma postaciami) oraz forma spowiedzi – jedyną jej formą u wyznawców nauk Kalwina jest spowiedź powszechna. Przy okazji tej ostatniej trzeba zaznaczyć, że zasady etyczne i moralne są u wyznawców kalwinizmu surowsze niż w katolicyzmie. Nie uznaje się, jako niezgodnej z naukami z Ewangelii, wiary w czyściec.


Kalwinizm a katolicyzm – podobieństwa


Mimo wielu różnic kalwinizm i katolicyzm mają też sporo podobieństw, w końcu oba wyznania należą do chrześcijaństwa. Podobieństwa kalwinizmu i katolicyzmu dotyczą między innymi uznania Jezusa jako Zbawiciela, Ewangelii jako słów przekazanych przez Boga, istnienia sakramentu chrztu i komunii, konieczności spowiadania się (choć w innej formie), wiary w Trójcę Świętą, zbawienie lub potępienie po śmierci. Podobieństwo kalwinizmu i katolicyzmu ma głębokie wspólne korzenie: obie teologie, w przeciwieństwie na przykład do prawosławia, zbudowane zostały na pojęciach filozoficznych.


Kalwinizm - więcej informacji dla zainteresowanych


Jan Kalwin – reformator z Genewy


Jan Kalwin był francuskim teologiem, nazywał się Jean Cauvin lub Jean Calvin (po pikardyjsku, gdyż z tego regionu się wywodził, to Chaulvin, a więc... „Łysy/Łysek”). Urodził się w 1509 roku w Noyon, a zmarł w wieku niespełna 55 lat w Genewie.


Pochodził z dość bogatej rodziny blisko związanej z dworem miejscowego biskupa, otrzymał wykształcenie odpowiednie dla młodzieży z rodów szlacheckich. Już w wieku 12 lat trafił na Uniwersytet Paryski – ojciec marzył, że zrobi karierę w strukturach Kościoła, ale Kalwin spotkał się tam z ruchem reformatorskim, a w międzyczasie jego ojciec popadł w konflikt z biskupem, co pogrzebało już na starcie karierę syna. Kalwin oddalił się od katolicyzmu, zaczął studiować prawo i uzyskał z niego doktorat i aplikanturę. Po śmierci ojca przeszedł na protestantyzm, a oskarżany o herezję uciekł z Paryża do Szwajcarii, gdzie publikował swe dzieła o nowej doktrynie religijnej, stając się duchowym następcą Zwingliego.


Sława mu ciążyła, zawsze marzył o spokojnym życiu, nie chciał być kaznodzieją, a teologiem-teoretykiem (co wiązało się też w dużej mierze z jego słabym zdrowiem). Związał się mocno z Genewą, gdzie wprowadził dla wiernych bardzo surowe zasady – wszystko, całe życie, miało być podporządkowane religii. Przez 23 lata był nieformalnym zarządcą miasta, mimo że nigdy nie piastował urzędów politycznych, a dopiero 5 lat przed śmiercią otrzymał genewskie obywatelstwo. W tym czasie założył też akademię teologiczną, a miasto i okolice stały się protestancką republiką o liczącej się w Europie pozycji. Po śmierci został pochowany w skromnym grobie oznaczonym jedynie inskrypcją „J.C.”, zgodnie z jego wolą na grobie tym nigdy nikt nie składa kwiatów.


Kalwinizm – geneza powstania


Kalwinizm nazywany jest także ewangelicyzmem reformowanym. To jeden z największych odłamów protestantyzmu, powstały w toku Reformacji. Oczywiście ze względu na swą nazwę kojarzy się jednoznacznie z postacią Jana Kalwina, ale tenże teolog nadał mu tylko ostateczny kształt, zaś tym, który zapoczątkował sam ruch reformatorski w tym kierunku był Huldrych Zwingli wywodzący się z reformatorów szwajcarskich.


To właśnie moment, gdy Zwingli objął urząd kaznodziei w największej świątyni w Zurychu, a więc 1 stycznia 1519 roku, uważa się oficjalnie za początek kalwinizmu. Zwingli (który niewątpliwie inspirował się naukami Marcina Lutra) krytykował celibat księży, post, nadużycia stanu duchownego, kult świętych, ale i niektóre fragmenty Nowego Testamentu, co doprowadziło w końcu do wybuchu buntu wobec Kościoła. Cztery lata po reformach założył seminarium dla księży protestanckich, opracował też listę 67 konkluzji, czyli tez związanych z nowym wyznaniem. Z czasem z kalwinizmu wyewoluowały inne nurty: prezbiterianizm, anabaptyzm, purytanizm.


Obecnie kalwinizm jest dominującym wyznaniem w Szwajcarii i Szkocji, a duże grupy wyznawców spotkamy też w Niemczech, RPA, Namibii (w obu tych afrykańskich krajach pojawił się za sprawą niemieckich i flamandzkich kolonizatorów), USA, Holandii, a nawet na Węgrzech. W Polsce cieszył się przez pewien czas sporym powodzeniem, gdyż postrzegano go jako „kościół szwajcarski”, a nie, jak luteranizm, „kościół niemiecki”. Obecnie w naszym kraju żyje około 4 tysięcy wyznawców kalwinizmu.


Wszystko, co najważniejsze w kalwinizmie, opiera się na Biblii. Ważne miejsce zajmuje tu wiara w predestynację – to podejście zakładające, że zarówno zbawienie, jak i potępienie człowieka jest z góry określone przez suwerenne decyzje boskie. Kalwin wbrew temu, co powszechnie się sądzi, nie osądzał nikogo już tu, na ziemi - nakazywał żyć tak, jakby każdy miał być zbawiony (choć los części jednostek był przesądzony już w momencie narodzin, ba, w momencie stworzenia świata Bóg zdecydował już o losach wszystkich).

Polecane artykuły

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem? Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki
Składanie oficjalnych podziękowań może sprawić spory problem, zwłaszcza kiedy chodzi o dziękowanie osobie duchownej. Jakich zwrotów i sformułowań należy wówczas użyć? Jak rozpocząć taką wypowiedź i jak ją zakończyć? Czego życzyć? Pytań i wątpliwoś...
Ile trwa msza komunijna? Ile trwa msza komunijna?
Msza podczas pierwszej Komunii Świętej jest dłuższa od „zwykłej”, ale wiele zależy tutaj od różnych czynników, przede wszystkim lokalnej tradycji.Ile trwa msza komunijna?Ogólnie można powiedzieć, że msza komunijna trwa od około godziny do ponad dw...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie
Potwierdzenie śmierci papieża odbywa się zgodnie ze starymi rytuałami. Po pogrzebie i pochówku nadchodzi czas na konklawe, czyli głosowania kardynałów wybierających tajnie nową głowę Kościoła.Śmierć papieża – obudzić zmarłegoŚmierć papieża oficjal...
Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży
Przepowiednia Malachiasza związana jest z kolejnymi papieżami. Od kilku już wieków wzbudza sporo emocji, tym bardziej, że koniec pontyfikatu 112 papieża ma być końcem chrześcijaństwa lub wręcz Apokalipsą.Czym jest przepowiednia Malachiasza, jak br...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 3×1 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!