Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP: Jasna Góra - Kaplic... Oglądaj teraz
Twoje położenie: ustalam...

Czy trzeba iść do kościoła po weselu - czy Msza Św. ślubna jest niedzielną?

Najpierw ceremonia w kościele, potem zabawa do białego rana, chwila snu i poprawiny... Jak w tym weselnym zamieszaniu wygląda kwestia obowiązkowego udziału w niedzielnej Eucharystii? Czy Mszę ślubną można potraktować jako niedzielną? Czy też po całonocnym szaleństwie trzeba pojawić się w kościele?


Msza ślubna może być uznana za Mszę niedzielną, ale tylko pod jednym warunkiem – jeśli jest odprawiana w sobotę wieczorem. Zasada ta wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego: Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (KPK, kan. 1248).


Jeżeli zatem ceremonia ślubna rozpoczyna się w sobotę w godzinach porannych lub popołudniowych, nie ma mowy o wypełnieniu „niedzielnego obowiązku”. Kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto zapytać kapłana, czy Msza Św., w której bierzemy udział, jest już Mszą niedzielną. Zresztą często celebrans sam informuje o tym zgromadzonych w trakcie liturgii.


W przypadku, gdy Msza ślubna nie jest niedzielną, warto pamiętać, że kiepskie samopoczucie czy zmęczenie nie stanowią usprawiedliwienia dla naszej nieobecności na Eucharystii następnego dnia po weselu.

Informator

Czy 15 sierpnia, we Wniebowzięcie NMP, trzeba iść do kościoła?
15 sierpnia w Kościele rzymskokatolickim obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt poświęconych Matce Bożej. Czy trzeba w tym, ustawowo wolnym od pracy, dniu iść do kościoła...
Jak odmawiać brewiarz?
Brewiarz (inaczej: Liturgia Godzin) to nazwa codziennej modlitwy Kościoła katolickiego, oraz księgi liturgicznej, która służy do jej odmawiania. Do odmawiania brewiarza zobowiązani są kapłani wszystkich stopni oraz większość osób konsekrowanych. N...
Czy Msza pogrzebowa jest Mszą niedzielną?
Kościół rzymskokatolicki unika, ale jednocześnie nie zakazuje organizacji pogrzebów w niedzielę. Odbywają się one dosyć rzadko przede wszystkim ze względów praktycznych oraz logistycznych, a nie doktrynalnych. Warto zatem wiedzieć, czy biorąc udzi...
Kto może zostać katechetą?
Zgodnie z konkordatem zawartym pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską w 1993 r. nauczyciele religii muszą posiadać stosowne upoważnienie (miss canonica) od biskupa diecezjalnego, aby móc uczyć w szkole (mówi o tym art. 12 ust. 3). W tej samej ustawi...
Co to jest post ścisły? Kogo obowiązuje?
W Kościele katolickim post ścisły nie polega na głodówce, ale ograniczeniu spożywanych posiłków w ciągu dnia. Kogo obowiązuje? W jakie dni należy go wprowadzić i ile wówczas można zjeść?Post ścisły jest post ilościowym, który pozwala na spożycie j...
Stopnie w hierarchi kościelnej i ich funkcje
W hierarchii Kościoła katolickiego możemy wyróżnić hierarchię święceń oraz hierarchię jurysdykcji (urzędów), które się wzajemnie uzupełniają.Hierarchia święceń składa się z trzech stopni, do których zalicza się (od najwyższego):• biskup (kapłan po...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 7-2 =
Nic to nie wnosi dla mnie .Co znaczy popołudniowych a wieczornych ? Suma powinna być o 12-ej a jest o zbliżonych min. o pól godziny +- godzinach.Konkretnie jeśli przed godz.X to jest zaliczona jeśli nie to nie i tyle. zegarrek | 04.04.2017
Dla chcącego nic trudnego. Jestem na Eucharystii ślubnej w sobotę wieczorem. Zaś w niedzielę idę także przed poprawinami. Darek | 16.05.2017
Bardzo przydatna strona, jeśli chodzi o odpowiedzi o istocie mszy św, mniej kiedy idzie o godziny mszy świetych w danych parafiach. Potrzeba tu aktualizacji i to regularnej. Piotr | 16.07.2017
W niedzielę sa poprawiny i można sobie darować mszę św a pomodlic mozna się tez w kosciele w poniedzialek Wedsa | 23.07.2017
nie wiedziałam, łał l | 05.11.2017
Wedsa, jeżeli msza ślubna w sobotę nie była jednocześnie mszą "niedzielną", czyli z czytaniami,ewangelią, i homilią jak na mszy św. niedzielnej (te msze są odprawiane w sobotę wieczorem) to ze względu na poprawiny nie można "sobie darować" uczestnictwa w niedzielnej mszy św. bo to grzech. Stan | 20.01.2018
Darować to można sobie poprawiny a nie mszę św Janusz | 15.08.2018
Typowe, "kościelne" podejście do tematu - umęczajmy się, chodźmy codziennie do kościoła najlepiej itp. Marek | 17.06.2019
W CZORAI BYŁEM NA MUSZY SLUBNEI O GODZ 17;00 CZY MUSZE W NIEDZELE BYC W DZIEN W KOSCELE DAREK | 10.11.2019
DAROWAĆ TO MOZNA SOBIE MUSZE SW NIE POPRAWINY DAREK | 10.11.2019
STAN NIEMASZ RACI CO DO TEGO CO NAPISAŁES MUSZA SLUBNA LICZY SIE JAKO NIEDZELNIA I JEST SPRAWOWANA O 17;00 DAREK | 10.11.2019
MUSZA SLUBNA O 17;00 W SOBOTE JEST ZALICZONA JAK MUSZA W NIEDZELE PIOTREK | 10.11.2019