Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie
Adres: ul. Siostry Faustyny 3, 30-608 Kraków
Dojazd: Do Krakowa dotrzemy z każdego zakątku Polski zarówno pociągiem, autobusem, jak i samochodem osobowym. Z centrum Krakowa dojedziemy do sanktuarium tramwajem w kierunku Borku Fałęckiego. Dla samochodów osobowych przeznaczony jest parking obok bazyliki. Szczegółowe informacje odnośnie dojazdu znajdują się na stronie internetowej www.faustyna.pl/zmbm/mapa-i-dojazd/.
Odpust: Pierwsza niedziela po Wielkanocy
Historia miejsca: Historia krakowskiego sanktuarium nierozerwalnie związana jest z osobą św. Siostry Faustyny Kowalskiej ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.
Siostra Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 roku jako Helena Kowalska w rodzinie rolników. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w majątku w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie zajmowała się domem i dziećmi. Po roku oznajmiła rodzicom chęć wstąpienia do zakonu, jednak dwukrotnie nie wyrazili na to zgody. Po pewnym czasie przyszła święta wyjechała do Łodzi, gdzie zamieszkała u ciotecznego brata ojca. Helena zarabiała na swoje utrzymanie pracując jako służąca. W 1924 roku podczas zabawy w parku doznała widzenia umęczonego Jezusa, który nakazał jej wstąpienie do zakonu. Faustyna postanowiła bez zgody rodziców wyjechać do Warszawy, gdzie próbowała znaleźć zakon, który zechce ją przyjąć, jednak kilkakrotnie spotkała się z odmową. W końcu przełożona warszawskiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wyraziła chęć przyjęcia jej do zakonu, jednak niezbędne było wpłacenie posagu. By uzbierać pieniądze na wyprawkę Faustyna pracowała przez kolejny rok, opiekując się dziećmi.
1 sierpnia 1925 roku uzbierawszy wymaganą kwotę przyszła święta wstępuje do zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, pełniąc funkcje kucharki, ogrodniczki i furtianki.
Na polecenie jednego ze swoich spowiedników siostra Faustyna zaczęła prowadzić zapiski, które dziś znamy jako Dzienniczek. Święta zapisywała w nim swoje objawienia i wizje, których doświadczała. To dzięki jej wizjom powstał słynny obraz Jezu, ufam Tobie, do którego wskazówki przekazywał sam Chrystus. Siostrze Faustynie zawdzięczamy także święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, modlitwę Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz Godzinę Miłosierdzia.
Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku. Została beatyfikowana 18 kwietnia 1993 roku przez papieża Jana Pawła II i od tego czasu trumna z relikwiami świętej znajduje się ołtarzu pod obrazem Jezusa Miłosiernego w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. 30 kwietnia 2000 siostra Faustyna Kowalska została kanonizowana.
Msze święte: W Bazylice Miłosierdzia Bożego msze święte sprawowane są w niedziele i święta o godzinach 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:20, 18:00 oraz w dni powszednie o 9:00, 10:30, 12:00, 15:20, 18:00. Szczegółowy plan nabożeństw znajduje się na stronie: www.milosierdzie.pl/index.php/pl/aktualnosci-3/msze-swiete-i-nabozenstwa.html
Domy Pielgrzyma:
Dom Duszpasterski Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
tel. (+48) 12-252-33-00
fax (+48) 12-263-79-97
Recepcja E-mail: [email protected]
Bilety: Wstęp do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach jest bezpłatny.
Informacje praktyczne: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach otwarte jest przez całą dobę 7 dni w tygodniu.
Zdjęcie wykorzystano na podstawie GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, autorem jest Zygmunt Put Zetpe0202.
Komentarze:
bądź pierwszy!