Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Wspomnienie świętej Barbary 2023

4 grudnia (poniedziałek) 2 dni temu
Kiedy przypada Wspomnienie świętej Barbary w kolejnych latach:
  • Wspomnienie świętej Barbary 2024r. przypada 4 grudnia (środa)
  • Wspomnienie świętej Barbary 2025r. przypada 4 grudnia (czwartek)
  • Wspomnienie świętej Barbary 2026r. przypada 4 grudnia (piątek)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela)
Grudzień 2023
pn wt śr cz pt so n

27

28

29

30

1

2

3

4

św. Barbara

5

6

7

8

Niepokalane poczęcie NMP

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

Wigilia

25

Boże Narodzenie

26

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

27

28

29

30

31

1

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

2

3

4

5

6

Trzech Króli

7

Na początku grudnia wspominamy jedną z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich - św. Barbarę. Była to osoba o bardzo ciekawym i niepowtarzalnym życiorysie.


Św. Barbara urodziła się na przełomie III i IV wieku w Nikomedii. Była córką bogatego i wpływowego człowieka o imieniu Dioskur. Wyróżniała się niezwykłą urodą oraz wielką inteligencją. Wielu młodzieńców starało się o rękę św. Barbary, jednak wszystkich odprawiała. Data jej śmierci nie jest znana. Kiedy Św. Barbara nie była w stanie ukryć swojej wiary, a jej ojciec dowiedział się prawdy, zbudował wieżę, w której uwięził dziewczynę. Uważał, że tym sposobem wybije córce z głowy wiarę w Chrystusa. Niestety po sprzeciwie św. Barbary sam stał się prześladowcą córki, która była głodzona i straszona, żeby wyrzec się wiary. Następnie została skazana na ubiczowanie, a na końcu ścięcie mieczem, którego miał dokonać jej ojciec.


Wizerunki świętej zobaczyć można w kościołach oraz w kopalniach, natomiast najstarsze jej ślady w Polsce pochodzą z katedry krakowskiej. Tradycja związana z barbórką w Polsce pojawiła się już w 1354 r. Barbórka to Dzień Górnika, czyli tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary. Podczas tej uroczystości wspomina się pracowników, którzy zginęli w wypadkach przy pracy w kopalni.


Św. Barbarę czcili ludzie najbardziej narażeni na zagrożenie (górnicy, strażacy, hutnicy, marynarze, rybacy, minerzy, saperzy, żołnierze, więźniowie, strażnicy itp.). Warto znać również przysłowia polskie związane z osobą św. Barbary: „Św. Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie”, „Jeśli w św. Barbarę gęś po stawie chodzi, to w Boże Narodzenie pływać się po nim jej godzi”, „Kiedy w św. Barbarę mróz, sanie na piec włóż. Barbara święta o górnikach pamięta”.