Wigilia Bożego Narodzenia to dzień w tradycji chrześcijańskiej poprzedzający Boże Narodzenie i czas, kiedy kończy się okres adwentu. Wigilia to uroczystość obchodzona w Kościele katolickim 24 grudnia, natomiast w Kościele prawosławnym 6 stycznia. Dla pierwszych chrześcijan wydarzenie to było nocnym nabożeństwem oraz modlitewnym czuwaniem przed każdym dużym świętem.
W ten niezwykły dzień rodziny spotykają się przy wigilijnym stole, który zgodnie z tradycją zastawiony jest specjalnymi potrawami. Wieczerza rozpoczyna się z chwilą pojawienia się pierwszej gwiazdki, która nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Wigilijną wieczerzę rozpoczyna się modlitwą, następnie czytany jest przez jedną osobę fragment Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza o narodzinach Jezusa.
Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak tego dnia wiele osób prosi o urlop, a np. sklepy czy urzędy mają skrócony dzień pracy. 24 grudnia wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej, chyba że wypada w niedzielę. Po Wigilii katolicy udają się tradycyjnie na pasterkę, która jest pamiątką z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wówczas nabożeństwa nocne należały do stałej praktyki Kościoła.