Święta Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej to stała uroczystości liturgiczna, która przypada na 25 grudnia. Święto upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa w Betlejem. Należy pamiętać, że w Kościele katolickim jest to święto nakazane.
W Ewangeliach nie jest podana dokładna data narodzin Jezusa Chrystusa. Jednym z najstarszych autorów, który pisał o narodzinach Jezusa w grudniu, jest Hipolit Rzymski. To on w datowanym na 204 rok komentarzu do Księgi Daniela napisał: „Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, który narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi” (tzn. 25 grudnia).
W Polsce święto celebrowane jest przede wszystkim wraz z rodziną a jego typowymi atrybutami są: opłatek, kolędy, choinka, szopka bożonarodzeniowa. W polskiej tradycji w domach wiernych obchodzona jest Wigilia Narodzenia Pańskiego, która jest najbardziej uroczystym dniem w roku. Każdego roku tysiące wiernych uczestniczą w uroczystej Mszy świętej nazywaną „pasterką” albo „północką”, ponieważ celebruje się ją o północy. W jej trakcie głośno biją wszystkie kościelne dzwony w Polsce, natomiast wierni śpiewają podniosłe pieśni kościelne i kolędy. Jedna z nich „Bóg się rodzi” oznajmia początek dnia i święta Bożego Narodzenia.