Bazylika św. Franciszka w Asyżu
Adres: Piazza Inferiore di S. Francesco, 2, 06081 Assisi PG, Włochy
Dojazd: Wygodnie i szybko dostaniemy się do Włoch samolotem. Wybierając się do Asyżu najlepiej wybrać rzymskie lotniska Ciampino i Fiumicino, z których dojazd do miasta św. Franciszka zajmuje ok. 2,5 godziny pociągiem. Z obu lotnisk musimy dostać się na główny rzymski dworzec Roma Termini. Z lotniska Roma Ciampiono na dworzec dojedziemy pociągiem FL4, z kolei Roma Fiumicino pociągiem regionalnym FL1 lub Leonardo Express. Wybierając podróż pociągiem kupujemy bilet do Assisi z przesiadką Foligno. Stacja kolejowa w Asyżu oddalona jest o ok. 3 km od centrum. Jeśli nie mamy ochoty na długi spacer możemy wybrać podróż autobusem linii C.
Wybierając podróż samochodem należy jechać trasą SS75, a następnie zjechać na Assisi/S. Maria Degli Angeli. Dojeżdżając do miasta możemy zostawić samochód na parkingach na obrzeżach centrum, należy jednak pamiętać, że wszystkie są płatne.
Odpust: 4 października
Historia miejsca: Asyż nierozerwalnie łączy się z kultem św. Franciszka, założyciela zakonu franciszkanów i klarysek. Św. Franciszek urodził się w 1182 roku w rodzinie bogatego kupca. W 1202 roku wziął udział w wojnie między Asyżem a Perugią, podczas której został uwieziony. W 1204 roku został uwolniony ze względu na zły stan zdrowia i powrócił do Asyżu. Rodzice pozwalali mu na realizowanie marzeń o zostaniu rycerzem, co zaowocowało uzyskaniem w 1205 roku ostróg rycerskich, co oznaczało pasowanie na rycerza. W tym samym roku udał się na kolejną wojnę, jednak Bóg coraz częściej zaczyna pojawiać się w jego życiu. Po śnie, w którym usłyszał głos Boga Franciszek powrócił do Asyżu. Spotkał tam trędowatego, którego ucałował i oddał mu swoje szaty i sam zaczął prosić o jałmużnę. Później w kościele św. Damiana przyszły święty usłyszał głos, który nakazał mu odbudować kościół. Franciszek zrozumiał przesłanie dosłownie i chcąc zdobyć fundusze na odbudowę zrujnowanej świątyni wyniósł z domu drogie sukno. Skutkiem tego było wydziedziczenie przez ojca i rozpoczęcie ubogiego życia zgodnie z Ewangelią. Z czasem dołączyli do niego inni nawróceni, by wspólnie wzywać ludzi do pokuty. W 1209 roku papież Innocenty III zatwierdził spisaną przez Franciszka regułę zakonu, co dało początek zakonowi franciszkanów. Dwa lata później powstał zakon klarysek – dzięki św. Klarze, która była wierną towarzyszką duchową św. Franciszka.
Św. Franciszek podróżował po Włoszech, później trafił także na Bliski Wschód gdzie nawoływał do nawrócenia i pokuty. Św. Franciszek zmarł 3 października 1226 roku leżąc na gołej ziemi w rodzinnym mieście. Następnego dnia mieszkańcy przenieśli jego ciało do kościoła San Giorgio. Już dwa lata po śmierci Franciszka ruszyła budowa bazyliki, w której obecnie znajduje się grób świętego.
Msze święte: W Bazylice św. Franciszka nie ma mszy świętych w języku polskim. Msza święta w języku angielskim odprawiana jest w niedziele w Kościele Górnym o godzinie 10.00 w czasie zimowym i o godzinie 9.00 w czasie letnim. Plan nabożeństw w języku włoskim dostępny jest na stronie internetowej: www.sanfrancescoassisi.org/it/visita/orari/orari-ora-legale-estate.
Domy Pielgrzyma: W Asyżu nie działa żaden dom pielgrzyma, jednak miasteczko oferuje bogatą ofertę noclegową na każdą kieszeń.
Bilety: Bazylika św. Franciszka jest bezpłatna, jednak za wycieczki z przewodnikiem oraz grupy zorganizowane trzeba dopłacić, więcej informacji na stronie (w języku angielskim): www.sanfrancescoassisi.org/en/reservations/make-a-reservation.
Informacje praktyczne: W czasie letnim Bazylika św. Franciszka otwarta jest w godzinach 8.30-18.50 (Górny Kościół) oraz 6.00-18.50 (Kościół Dolny i Grób św. Franciszka). Kościół Dolny jest czynny na wieczorną modlitwę codziennie do godziny 20.00 z wyjątkiem środy. Grób św. Franciszka otwarty jest w piątki i soboty od 21 do 22 tylko na osobistą modlitwę. W czasie zimowym Górny Kościół czynny jest w godzinach 8.30-18.00 (ostanie wejście o 17.45). Dolny Kościół oraz Grób św. Franciszka otwarte są dla zwiedzających w godzinach 6.00-18.10. Dolny Kościół pozostaje otwarty na wieczorną modlitwę do godziny 19.00 (z wyjątkiem środy).
W Bazylice św. Franciszka nie wolno robić zdjęć. W czasie niedzielnych nabożeństw zwiedzanie jest zabronione. Przed odwiedzeniem Bazyliki św. Franciszka warto zrobić rezerwację na stronie internetowej świątyni (strona w języku angielskim) www.sanfrancescoassisi.org/en/reservations/make-a-reservation.
Komentarze:
bądź pierwszy!