Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza Święta na żywo - online: Jasna Góra - Kaplic... Oglądaj teraz

Dzień Zaduszny (Zaduszki) 2024

2 listopada (sobota) Już za: +132 dni
Kiedy przypada Dzień Zaduszny (Zaduszki) w kolejnych latach:
  • Dzień Zaduszny (Zaduszki) 2025r. przypada 2 listopada (niedziela)
  • Dzień Zaduszny (Zaduszki) 2026r. przypada 2 listopada (poniedziałek)
  • Dzień Zaduszny (Zaduszki) 2027r. przypada 2 listopada (wtorek)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy
W tym dniu zajęcia edukacyjne odbywają się normalnie (chyba że przypada w weekend)
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela)
Listopad 2024
pn wt śr cz pt so n

28

29

30

31

1

Wszystkich Świętych

2

Zaduszki

3

4

5

6

7

8

9

10

11

św. Marcin

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

Ofiarowanie NMP

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

Dzień Zaduszny nazywany jest potocznie dniem modlitw „za dusze” zmarłych. Święto przypada co roku na dzień 2 listopada i jest połączone z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. Zaduszki w liturgii Kościoła katolickiego nie są świętem nakazanym, dlatego wierni nie mają w tym dniu obowiązku uczestnictwa we mszy.


W Polsce święto znane jest już od XII wieku i zastąpiło znany zwyczaj obchodzenia Dziadów. W oktawie Wszystkich Świętych w intencji zmarłych odprawiane są nabożeństwa, które nazywane są wypominkami. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych, którzy w czyśćcu pokutują za grzechy i nie dostąpili jeszcze zbawienia.


W doktrynie Kościoła katolickiego Dzień Zaduszny to wyraz przekonania o zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. W ten czas groby zmarłych odwiedzane są przez rodziny, dekorowane wiązankami oraz zniczami. Obyczaj nakazuje na zapalanie zniczy również na grobach zapomnianych. Związane jest to z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Obchody liturgiczne Zaduszek obejmują mszę oraz procesję, która może być odprawiana wokół kościoła, w kościele lub na cmentarzu. Procesja obejmuje 5 stacji. Dzień Zaduszny 2 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy dlatego sklepy, centra handlowe, supermarkety są otwarte. Wiele osób z tego powodu odwiedza groby bliskich dzień wcześniej.