Dzień Zaduszny nazywany jest potocznie dniem modlitw „za dusze” zmarłych. Święto przypada co roku na dzień 2 listopada i jest połączone z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. Zaduszki w liturgii Kościoła katolickiego nie są świętem nakazanym, dlatego wierni nie mają w tym dniu obowiązku uczestnictwa we mszy.
W Polsce święto znane jest już od XII wieku i zastąpiło znany zwyczaj obchodzenia Dziadów. W oktawie Wszystkich Świętych w intencji zmarłych odprawiane są nabożeństwa, które nazywane są wypominkami. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych, którzy w czyśćcu pokutują za grzechy i nie dostąpili jeszcze zbawienia.
W doktrynie Kościoła katolickiego Dzień Zaduszny to wyraz przekonania o zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. W ten czas groby zmarłych odwiedzane są przez rodziny, dekorowane wiązankami oraz zniczami. Obyczaj nakazuje na zapalanie zniczy również na grobach zapomnianych. Związane jest to z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Obchody liturgiczne Zaduszek obejmują mszę oraz procesję, która może być odprawiana wokół kościoła, w kościele lub na cmentarzu. Procesja obejmuje 5 stacji. Dzień Zaduszny 2 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy dlatego sklepy, centra handlowe, supermarkety są otwarte. Wiele osób z tego powodu odwiedza groby bliskich dzień wcześniej.