Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Adoracja Najświętszego Sakr...: Bazylika Najświętsz... Oglądaj teraz
Twoje położenie: ustalam...

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) 2022

5 czerwca (niedziela) Już za: +227 dni
Kiedy przypada Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) w kolejnych latach:
  • Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) 2023r. przypada 28 maja (niedziela)
  • Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) 2024r. przypada 19 maja (niedziela)
Dzień ustawowo wolny od pracy
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych
udział w niedzielnej Eucharystii jest zawsze obowiązkowy
Czerwiec 2022
pn wt śr cz pt so n

30

31

1

2

3

4

5

Zesłanie Ducha Świętego

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

Narodzenie św. Jana Chrzciciela

25

26

27

28

29

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

30

1

2

3

Zesłanie Ducha Świętego inaczej nazywamy Pięćdziesiątnicą, ponieważ Duch Święty objawił się zebranym w wieczerniku apostołom właśnie 50 dni po zmartwychwstaniu Chrystusa. Potoczna zaś nazwa dla tego święta to "Zielone Świątki", gdyż już u progu XX wieku stroiło się obejścia domów zielonymi gałązkami.


Święto to jest jednym z ważniejszych w obrzędach w Kościele. Uznaje się, że ten dzień to początek Kościoła. Powszechnie uważa się, ze zesłanie Ducha Świętego zakończyło proces objawienia, który rozpoczął się w Starym Testamencie. Sięgając do historii to zesłanie Ducha Świętego zostało przepowiedziane już w Starym Testamencie. Ponownie przypomniał o tym Chrystus podczas ostatniej wieczerzy, a ostatecznie dokonało się to właśnie w wieczerniku. Opierając się na opisie z Dziejów Apostolskich, Duch Święty pod postacią ognistych płomieni spoczął nad głową każdego apostoła i Maryi. Uznaje się, ze Ducha Świętego nie można zobaczyć, widoczne są jedynie efekty Jego działania.


W Polsce Zesłanie Ducha Świętego to święto ruchome i przypada 49 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim, dlatego zawsze wypada w niedzielę, stąd udział we Mszy św. jest obowiązkowy. Święto Zesłania Ducha Świętego to zakończenie okresu Wielkanocy, tym samym zaczyna się w Kościele okres zwyczajny. Uroczystości zaczynają się już w wieczór poprzedzający to święto. Na mszy świętej odczytywane są fragmenty Dziejów Apostolskich o zstąpieniu Ducha Świętego.


Z tym świętem związane są przeróżne zwyczaje. Przede wszystkim w wieczór poprzedzający Zielone Świątki palono ogniska, tak zwane "sobótki", na znak ognia, poprzez który objawił się Duch Święty. W polskiej tradycji ludowej dekorowano domy, według przysłowia: „na Zielone Świątki umajone wszystkie kątki” zazwyczaj były to brzozowe gałązki, którymi stroiło się drzwi do domu. Święto to ma charakter uroczystości i jest także obchodzone przez protestantów.