Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Wielki Post

Lipiec 2024
pn wt śr cz pt so n

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

Św. Krzysztof

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

Wielki Post to czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt - Wielkanocy. W Kościele łacińskim rozpoczyna się w Środę Popielcową przed I niedzielą Wielkiego Postu.

Wiąże się z tym okresem wiele zwyczajów, symboli  i nabożeństw. Ponieważ data Wielkanocy jest ruchoma, tak też i Wielki Post wypada co roku w innym terminie. Post trwa 40 dni - jest to symboliczna liczba, występująca często w Biblii. 40 dni trwał wielki potop, 40 dni Mojżesz przebywał na Synaju, przed zawarciem przymierza, przez 40 dni prorok Eliasz wędrował przez pustynię. W końcu, przez 40 dni Jezus przebywał na pustyni przygotowując się do publicznej działalności i głoszenia dobrej nowiny.


Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową. W dniu tym kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Padają wtedy z ust kapłana słowa: "prochem jesteś i w proch się obrócisz". Obrzęd ten ma nam przypomnieć, że konieczna jest pokuta i nawracanie się. Popiół jest symbolem wszystkiego, co doczesne, a więc marne, coś, co w końcu obróci się w nicość - stąd te słowa kapłana wypowiadane na głowami wiernych w trakcie posypywania. Kolejny symbol Wielkiego Postu to fioletowy kolor szat kapłanów. Fiolet symbolizuje powagę, mądrość ale też i pokutę. Jest jednocześnie symbolem oczekiwania pełnego nadziei, na to, co ma nadejść, na Zbawienie.


Podczas Wielkiego Postu w każdy piątek odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jest to symboliczne odtworzenie męki Pańskiej i złożenie Jezusa do grobu. W niedzielę zaś odprawiane są Gorzkie Żale - jest to zbiór pieśni traktujących o męce Pańskiej, podczas których jest też wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz głoszone kazanie pasyjne. Zadaniem Gorzkich Żali jest skłonienie wiernych do refleksji nad sensem i przemijaniem życia, nad cierpieniem i śmiercią Jezusa. Wielki Post to czas kiedy wierni powinni się powstrzymać od uczestnictwa w hucznych zabawach i imprezach, które kończą się w dzień przed środą popielcową, w tzw. "ostatki".


Końcowe dni Wielkiego Postu to tak zwane Triduum Paschalne, czyli okres rozpoczynający się w Wielki Czwartek i trwający aż do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.