Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) 2024

2 lutego (piątek) Już za: +58 dni
Kiedy przypada Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) w kolejnych latach:
  • Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) 2025r. przypada 2 lutego (niedziela)
  • Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) 2026r. przypada 2 lutego (poniedziałek)
  • Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) 2027r. przypada 2 lutego (wtorek)
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela)
Luty 2024
pn wt śr cz pt so n

29

30

31

1

2

Ofiarowanie Pańskie

3

św. Błażej

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

Święto Matki Bożej Gromnicznej znane również jako święto Ofiarowania Pańskiego to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich obchodzone już od IV wieku. W kalendarzu liturgicznym wyznaczone zostało na dzień 2 lutego. Święto Matki Bożej Gromnicznej ma rangę święta liturgicznego, lecz nie jest dniem wolnym od pracy.


Dzień ten upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. Ewangelia św. Łukasza opisuje, że każdy chłopiec miał być poddany symbolicznemu ofiarowaniu Bogu w świątyni. Obrzęd ten miał jednak wyjątkowy charakter w przypadku Jezusa, ponieważ ofiarowywał się on swojemu Ojcu.


Nazwa tego święta pochodzi od gromów, przed którymi to miały strzec zapalone świece stawiane w oknach domów. Na pamiątkę, tego dnia w kościołach odbywa się święcenie gromnic. Gromnice, które tego dnia mają być poświęcone, powinny być wykonane z pszczelego wosku. Po Mszy św. wierni starają się dostarczyć bezpiecznie świece do swoich domów - tak, aby płomień nie zgasł. Wszystko to odbywa się w celu pobłogosławienia nimi swoich domów poprzez wykonanie krzyżyka dymem nad drzwiami i oknami oraz modlitwę o ochronę przed niebezpieczeństwami i klęskami.


Ze świętem tym związana jest także legenda mówiąca o tym, jak Matka Boża odpędziła stada wilków światłem z Gromnic od siedzib ludzkich. Z tym dniem w Polsce kończymy śpiewanie kolęd, rozbieramy i wynosimy z domów choinki oraz kończymy wizyty duszpasterskie.