Święto Matki Bożej Gromnicznej znane również jako święto Ofiarowania Pańskiego to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich obchodzone już od IV wieku. W kalendarzu liturgicznym wyznaczone zostało na dzień 2 lutego. Święto Matki Bożej Gromnicznej ma rangę święta liturgicznego, lecz nie jest dniem wolnym od pracy.
Dzień ten upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. Ewangelia św. Łukasza opisuje, że każdy chłopiec miał być poddany symbolicznemu ofiarowaniu Bogu w świątyni. Obrzęd ten miał jednak wyjątkowy charakter w przypadku Jezusa, ponieważ ofiarowywał się on swojemu Ojcu.
Nazwa tego święta pochodzi od gromów, przed którymi to miały strzec zapalone świece stawiane w oknach domów. Na pamiątkę, tego dnia w kościołach odbywa się święcenie gromnic. Gromnice, które tego dnia mają być poświęcone, powinny być wykonane z pszczelego wosku. Po Mszy św. wierni starają się dostarczyć bezpiecznie świece do swoich domów - tak, aby płomień nie zgasł. Wszystko to odbywa się w celu pobłogosławienia nimi swoich domów poprzez wykonanie krzyżyka dymem nad drzwiami i oknami oraz modlitwę o ochronę przed niebezpieczeństwami i klęskami.
Ze świętem tym związana jest także legenda mówiąca o tym, jak Matka Boża odpędziła stada wilków światłem z Gromnic od siedzib ludzkich. Z tym dniem w Polsce kończymy śpiewanie kolęd, rozbieramy i wynosimy z domów choinki oraz kończymy wizyty duszpasterskie.