W Wielką Sobotę przez cały dzień wierni przychodzą do kościołów na święcenie pokarmów i adorację Chrystusa złożonego do grobu. Do wieczora nie odbywają się Msze święte, za to popularny jest właśnie zwyczaj odwiedzania Grobu Pańskiego.
Wielka Sobota - tradycja
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego, stanowi czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten był dniem ciszy i postu z powodu żałoby apostołów. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę zaczyna się liturgia Wigilii Paschalnej, która wprowadza w Niedzielę Zmartwychwstania. Nie ma przepisów, które nakazywałyby ścisły post w Wielką Sobotę jednak z uwagi na tradycję jest on zalecany.
Liturgia Wielkiej Soboty
Liturgia Wielkiej Nocy obejmuje poświęcenie ognia i przygotowanie paschału. Dodatkowo w ten wyjątkowy dzień odbywa się również Liturgia Słowa oraz Liturgia chrzcielna, czyli święcenie wody chrzcielnej poprzedzone Litanią do Wszystkich Świętych. W ten czas odbywa się również odnowienie przymierza chrztu wraz z Liturgią eucharystyczną.
Procesja rezurekcyjna odbywa się bezpośrednio po wieczornej liturgii, wtedy to obchodzi się dookoła świątynię z figurką Zmartwychwstałego. Na koniec uroczystości Wielkiej Soboty słychać uroczyste „Alleluja”, a bicie dzwonów zwiastuje zmartwychwstanie Chrystusa.