Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Dożynki

Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela)
Październik 2024
pn wt śr cz pt so n

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

Wszystkich Świętych

2

Zaduszki

3

Dożynki to ludowe święto, które połączone jest z obrzędami dziękczynnymi po zebraniu żniw. Tradycyjnie obchodzone są w jedną z sobót lub niedziel w sierpniu lub we wrześniu, tuż po ukończeniu żniw.


Święto sięga czasów przedchrześcijańskich i ma związek z pogańskim Świętem Plonów, które było obchodzone w równonoc jesienną, czyli 23 września. Dla ludzi związanych z ziemią i jej plonami, Dożynki są najważniejszym świętem w roku, dlatego od lat pielęgnują tradycje najlepiej jak potrafią. Święto Dożynek nie zmienia się od czasów starożytnych i niesie ze sobą przesłanie, które wyraża wdzięczność za otrzymane plony oraz prośbę o kolejny rok owocnych zbiorów.


Zwyczaje dożynkowe są bardzo różnorodne. Mogą być to zwyczaje o charakterze religijnym, ludowym lub świeckim. Bardzo często wznosi się zrobione ze zbóż oraz kwiatów wieńce, piecze się bochen chleba z mąki pochodzącej ze zbiorów oraz składa dary z najnowszych plonów. Na wsiach tego dnia organizowane są wielkie uroczystości, które są zwieńczeniem ciężkiej i trudnej pracy rolników. Takie świętowanie jest podziękowaniem za ich włożony trud. Podczas Dożynek organizowane są liczne stoiska, na których można zdegustować lokalne przysmaki oraz zapoznać się z oferowanymi produktami.


Największe i najbardziej uroczyste dożynki odbywają się co roku na Jasnej Górze. Uroczystości te nazywają się Dożynkami Jasnogórskimi i połączone są z Ogólnopolską Pielgrzymką Rolników do Matki Bożej na Jasną Górę.